Kanada dopuściła do stosowania szczepionkę Pfizera

Kanada dopuściła do stosowania szczepionkę Pfizera
fot. PAP/EPA/VICTORIA JONES / POOL
PAP / sz

Pierwsza szczepionka na Covid-19 została w środę dopuszczona do stosowania w Kanadzie. Jest to szczepionka Pfizer-BioNTech – poinformował komunikat federalnego resortu zdrowia.

„Szczepionka jest skuteczna w ok. 95 proc. Była dobrze tolerowana przez uczestników testów i nie ma wobec niej istotnych zastrzeżeń co do bezpieczeństwa. Ocena relacji między korzyściami a ryzykiem jest dla szczepionki Pfizer-BioNTech korzystna” - napisano w komunikacie Health Canada, federalnego resortu zdrowia.

Według informacji regulatora, szczepionka została dopuszczona do użytku dla osób, które mają przynajmniej 16 lat, ponieważ bezpieczeństwo i skuteczność w przypadku osób młodszych nie zostały określone.

Jak napisano w komunikacie, szczepionka będzie podawana w zastrzyku w mięsień ramienia, a dla pełnej skuteczności działania potrzebne są dwie dawki w odstępie 21 dni. „Na podstawie testu przeprowadzonego na ok. 44 tys. uczestników, szczepionka Pfizer-BioNTech miała 95 proc. skuteczność w zapobieganiu zakażeniu Covid-19, licząc od tygodnia po drugiej dawce. Oznacza to, że można nie mieć ochrony przed chorobą Covid-19 aż przez siedem dni po drugiej dawce” - napisano w komunikacie.

W komunikacie napisano też o możliwych skutkach ubocznych, o lekkim lub umiarkowanym natężeniu, takich jak ból w miejscu wkłucia, dreszcze, poczucie zmęczenia i gorączka. „To normalne efekty uboczne szczepionek i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia” - podkreślono. Jako poważniejszy możliwy efekt uboczny, bardzo rzadki, wymieniono reakcje alergiczne.

W poniedziałek premier Kanady Justin Trudeau informował, że po dopuszczeniu preparatu do użytku, jeszcze w grudniu zaczną się szczepienia.

Pierwsza partia szczepionek Pfizera to 249 tys. dawek, przeznaczonych głównie dla mieszkańców domów opieki dla osób starszych i personelu tych placówek. Szczepionka ta musi być podawana w dwóch dawkach, co oznacza, że pierwsza partia trafi do 124,5 tys. osób. Dostawa będzie podzielona proporcjonalnie do wielkości liczby mieszkańców prowincji.

Szczepionka trafi do 14 centrów dystrybucyjnych w 10 kanadyjskich prowincjach, gdzie będzie mogła być bezpiecznie przechowywana w temperaturze minus 80 st. C. Z powodu tak złożonych wymogów dystrybucji, trzy kanadyjskie terytoria (Nunavut, Teritoria Północnozachodnie i Jukon) zdecydowały się na szczepionki, których przechowywanie nie wymaga specjalistycznych zabezpieczeń.

Kanada zamówiła ponad 400 mln dawek szczepionek u siedmiu producentów, co oznacza ponad 10 dawek na mieszkańca. Health Canada, czyli federalny resort zdrowia, pracuje obecnie nad dokumentacją złożoną przez trzy inne firmy poza Pfizerem: Moderna, AstraZeneca i Jannsen. Te szczepionki nie wymagają tak niskich temperatur przechowywania.

W Kanadzie szczepionki zamawia rząd federalny, organizacja szczepień należy do poszczególnych prowincji i terytoriów.

W środę wczesnym popołudniem odbędzie się konferencja prasowa w sprawie decyzji o szczepionce.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maria Miduch, Szymon Żyśko

Książka z autografem Marii Miduch i Szymona Żyśko oraz autorskim przepisem Szymona na wspaniały deser!

Kupując ten produkt wspierasz Dom Dziecka w Żmiącej. Każde 20 zł ze sprzedaży przeznaczone jest na budowę nowego domu dla...

Skomentuj artykuł

Kanada dopuściła do stosowania szczepionkę Pfizera
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.