Kanclerz Scholz: Niemcy będą wkrótce miały największą konwencjonalną armię NATO w Europie

Kanclerz Scholz: Niemcy będą wkrótce miały największą konwencjonalną armię NATO w Europie
Fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
PAP / tk

Dzięki specjalnemu funduszowi Niemcy zainwestują w swoje siły zbrojne 100 mld euro. - W ramach NATO Niemcy będą wkrótce dysponować największą armią konwencjonalną w Europie - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz gazetom Neue Berliner Redaktionsgemeinschaft oraz "Stuttgarter Zeitung" i "Stuttgarter Nachrichten".

- Od 2010 roku Bundeswehra jest strukturalnie niedofinansowana. Brak inwestycji ograniczył nasze ogólne zdolności obronne - podkreślił kanclerz.

- Dlatego wkrótce po rozpoczęciu wojny (na Ukrainie) zaproponowałem specjalny fundusz Bundeswehry w wysokości 100 mld euro, aby raz na zawsze zmienić ten stan rzeczy. Fakt, że mamy teraz ponadpartyjne porozumienie w sprawie tego specjalnego funduszu, wysyła jasny i jednoznaczny sygnał: bezpieczeństwo Niemiec i naszych sojuszników zostanie znacznie wzmocnione – dodał Scholz.

Kanclerz wyraził brak zrozumienia dla krytyki wyrażanej w kraju i za granicą w związku z brakiem wsparcia militarnego dla Ukrainy. - Dostarczyliśmy broń i dostarczymy jej więcej - powiedział Scholz w wywiadzie. - Te zamówienia są w trakcie realizacji - dodał, odnosząc się do uzgodnionych z przemysłem dostaw ciężkiej broni.

DEON.PL POLECA

Pytany o krytykę ze strony Polski, że nie dostarczono jeszcze uzgodnionych zamienników dla polskich dostaw na Ukrainę Scholz powiedział: "Szczerze mówiąc, byliśmy tym (...) dość zdziwieni. Prowadzimy rozmowy ze wszystkimi naszymi partnerami z Europy Wschodniej i chcemy traktować rozmowy z Polską równie poważnie, jak z Czechami i Słowacją".

Z rządem Czech, który "bezzwłocznie dostarczył Ukrainie czołgi T72", "zawarto precyzyjne porozumienie co do tego, co i kiedy będziemy im dostarczać".

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kanclerz Scholz: Niemcy będą wkrótce miały największą konwencjonalną armię NATO w Europie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.