Karol III w przesłaniu wielkanocnym: nadal całym sercem służę narodowi

Karol III w przesłaniu wielkanocnym: nadal całym sercem służę narodowi
Król Karol, królowa Camilla w klejnotach koronnych (Fot. depositphotos.com/pl)
PAP/x.com/dm

Król Wielkiej Brytanii Karol III zapewnił w czwartek, że choć nie mógł wziąć udziału w tradycyjnym nabożeństwie Wielkiego Czwartku, to zgodnie z przyrzeczeniem koronacyjnym nadal całym sercem służy narodowi. W uroczystościach zastąpiła go żona, królowa Camilla.

Monarcha po zdiagnozowaniu u niego na początku lutego nowotworu wycofał się z udziału w publicznych wydarzeniach, ale w katedrze w Worcester, gdzie odbyły się tegoroczne uroczystości, wyemitowano nagrane przez niego przesłanie wielkanocne. Powiedział w nim, że nabożeństwo Wielkiego Czwartku zawsze ma specjalne miejsce w jego sercu.

Po odczytaniu fragmentu z Ewangelii św. Jana, opowiadającym, jak Jezus umył nogi apostołom, Karol III powiedział, że czyniąc to, Jezus dał „przykład tego, jak powinniśmy służyć i troszczyć się o siebie nawzajem” - i jak jako naród „potrzebujemy i czerpiemy ogromne korzyści z tych, którzy wyciągają do nas rękę przyjaźni, zwłaszcza w potrzebie”.

Przypomniał o zobowiązaniu, które złożył na początku swojego panowania, by podążając za przykładem Chrystusa, „to nie jemu służono, ale by on służył”.

DEON.PL POLECA

- To zawsze starałem się robić i nadal robię całym sercem. To jest moja szczególna modlitwa dzisiaj, aby przykład naszego Pana służenia sobie nawzajem mógł nadal nas inspirować i wzmacniać wszystkie nasze społeczności - powiedział.

Brytyjską, wywodzącą się jeszcze ze średniowiecza, tradycją Wielkiego Czwartku jest rozdawanie przez monarchę symbolicznej jałmużny osobom starszym jako podziękowania im za działalność na rzecz lokalnych parafii i społeczności. Jałmużnę - nazywaną Maundy Money - w zastępstwie Karola III wręczała królowa Camilla.

We wtorek Pałac Buckingham poinformował, że Karol III weźmie udział w mszy Niedzieli Wielkanocnej w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze. W mszy uczestniczyć będą także inni członkowie rodziny królewskiej, ale nie będzie wśród nich następcy tronu, księcia Williama, jego żony księżnej Kate i ich dzieci. Kate w miniony piątek ujawniła, że u niej również wykryto nowotwór.

PAP/x.com/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Józef Tischner

Głęboka wiara i wielkie pytania ks. Józefa Tischnera

Jak wierzyć w świecie, który żongluje iluzjami? Czy kierować się sumieniem, jeśli inni idą na kompromis? Dlaczego Bóg tak często milczy wobec naszego cierpienia? Ile w Jego...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Karol III w przesłaniu wielkanocnym: nadal całym sercem służę narodowi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.