Komisja ds. pedofilii: ogłoszenie pierwszego raportu - na początku przyszłego tygodnia

Komisja ds. pedofilii: ogłoszenie pierwszego raportu - na początku przyszłego tygodnia
(fot. depositphotos.com)
PAP / jb

Blisko 300 stron będzie liczył pierwszy raport Państwowej Komisji ds. Pedofilii, którego ogłoszenie jest planowane na początek przyszłego tygodnia - poinformowała w czwartek komisja. W raporcie znajdą się m.in. wyniki badań akt spraw sądowych i rekomendacje dla organów państwa.

 

DEON.PL POLECA

Jak wskazano w czwartkowym komunikacie na stronach komisji, raport został opracowany - zgodnie z ustawą o Państwowej Komisji - w rok po powołaniu jej członków, na podstawie "ośmiu miesięcy intensywnych prac zespołu urzędu". Przygotowywane jest także streszczenie raportu.

Jak poinformowano, dokument, który zostanie ogłoszony na początku przyszłego tygodnia, będzie składał się z ośmiu części.

"W pierwszej przedstawione zostały zadania i usytuowanie Państwowej Komisji na tle innych organów władzy publicznej i podmiotów sprawujących wymiar sprawiedliwości. W kolejnej części opisano zjawisko wykorzystania seksualnego dzieci w aspektach prawnym i psychologiczno-seksuologicznym. Opis stanowi wstęp teoretyczny do – przeprowadzonych przez Państwową Komisję - ogólnopolskich badań nad problemem przestępczości seksualnej w latach 2017-2020 na szkodę dzieci poniżej lat 15. Wyniki badań zostały zaprezentowane w części trzeciej" - przekazała komisja.

Z kolei w części czwartej raportu ma znaleźć się opis działań podjętych przez komisję w związku ze zgłoszonymi sprawami, informacje o uczestnictwie w postępowaniach karnych na prawach oskarżyciela posiłkowego oraz o monitorowanych postępowaniach i wnioskach do prokuratora krajowego.

"Na podstawie analizy przyjętych spraw możliwa była identyfikacja problemów występujących w postępowaniach karnych, co opisano w części piątej raportu. Następnie zaprezentowano specyfikę postępowań wyjaśniających prowadzonych w sprawach, w których doszło do przedawnienia karalności, w części szóstej" - poinformowano.

Jak zaznacza komisja, w części siódmej dokumentu opisane są inicjatywy ustawodawcze komisji oraz kontakty z podmiotami państwowymi, organizacjami pozarządowymi, kościołami i związkami wyznaniowymi. "Finalną część raportu stanowią rekomendacje stworzone na podstawie wniosków płynących z wysłuchań osób pokrzywdzonych, badań własnych i spraw powierzonych Państwowej Komisji" - zapowiedziano w komunikacie.

Zapewniono, że pełna treść raportu będzie jawna i zostanie opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach komisji.

O pracach nad przygotowaniem takiego raportu komisja informowała już od połowy kwietnia br. Wówczas zapowiedziano na lipiec raport, w którym zawarta ma być "analiza i ocena skali wykorzystywania seksualnego dzieci w Polsce i wskazanie największych problemów oraz rozwiązań, w tym zmian prawnych i instytucjonalnych".

Państwowa Komisja ds. wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 została powołana przez Sejm 24 lipca 2020 r. Urząd rozpoczął funkcjonowanie 1 października ub.r., od 6 listopada w siedzibie przy ul. Twardej 18. Komisja przyjmuje zgłoszenia od 24 listopada zeszłego roku.

Źródło: PAP / jb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Justyna Kaczmarczyk

Zranieni w Kościele – wysłuchać, zrozumieć, pomóc

Lata traumy, emocjonalne zamknięcie, depresja – to tylko niektóre skutki, z którymi muszą mierzyć się osoby wykorzystane seksualnie. Co czuje osoba skrzywdzona przez księdza? Na jaką pomoc może...

Skomentuj artykuł

Komisja ds. pedofilii: ogłoszenie pierwszego raportu - na początku przyszłego tygodnia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.