Korea Płd. i USA rozpoczęły ćwiczenia wojskowe. Siostra Kim Dzong Una grozi, że „słono za to zapłacą”

Korea Płd. i USA rozpoczęły ćwiczenia wojskowe. Siostra Kim Dzong Una grozi, że „słono za to zapłacą”
fot. depositphotos.com
PAP / tk

Kim Jo Dzong, siostra Kim Dzong Una – przywódcy Korei Północnej, potępiła władze Korei Południowej za rozpoczęcie we wtorek, wraz ze Stanami Zjednoczonymi, manewrów wojskowych. Działania Seulu określiła mianem „perfidnych” i „niebezpiecznych”.

Urzędnicy wojskowi i cywilni w Korei Płn. nie odebrali również we wtorek po południu rutynowych połączeń z Korei Płd., najwyraźniej w akcie protestu przeciwko tym manewrom – podała południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na ministerstwo obrony i resort ds. zjednoczenia.

Linie komunikacji pomiędzy Koreą Płn. a Koreą Płd. przywrócono niedawno po 13-miesięcznej przerwie. Uznano to za oznakę ocieplenia w dwustronnych relacjach, wypracowanego między innymi dzięki wymianie prywatnej korespondencji pomiędzy Kim Dzong Unem a prezydentem Korei Płd. Mun Dze Inem.

Potępione manewry wojskowe

Pjongjang stanowczo protestował jednak przeciwko planom wspólnych ćwiczeń wojskowych Korei Płd. i USA, określając je jako przygotowania do inwazji. Mimo tych protestów władze w Seulu i Waszyngtonie zdecydowały się przeprowadzić manewry, a we wtorek żołnierze rozpoczęli wstępne ćwiczenia.

Według Kim Jo Dzong manewry są „najjaskrawszym wyrazem wrogiej polityki USA” względem jej kraju i będzie trzeba za nie „słono zapłacić”. „Chcę wyrazić głębokie ubolewanie z powodu tego perfidnego zachowania władz południowokoreańskich” – dodała Kim w komunikacie, opublikowanym przez oficjalną północnokoreańską agencję prasową KCNA.

Siostra dyktatora ostrzegła również, że z powodu manewrów Seul i Waszyngton „z pewnością będą się mierzyć z większymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa”. Zapowiedziała wzmocnienie zdolności jej kraju do odstraszania, w tym do uderzenia uprzedzającego.

Żołnierze z USA i Korei Płd. rozpoczęli we wtorek wstępne czterodniowe ćwiczenia przygotowawcze z zarządzania kryzysowego przed zaplanowanymi na przyszły tydzień letnimi manewrami na symulatorach komputerowych. Główna część ćwiczeń ma potrwać od 16 do 26 sierpnia – podał Yonhap, powołując się na anonimowe źródła.

Skala wspólnych ćwiczeń USA i Korei Płd. została ograniczona w 2018 roku, by ułatwić negocjacje dotyczące denuklearyzacji Korei Płn. Te rokowania znajdują się jednak w impasie od zakończonego fiaskiem drugiego szczytu z udziałem Kim Dzong Una i byłego prezydenta USA Donalda Trumpa z lutego 2019 roku.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Cho Nam-Joo

Kim Jiyoung urodziła się jako dziewczynka, choć rodzice chcieli chłopca.
Kim Jiyoung jest córką, więc jest gorsza od swojego brata.
Kim Jiyoung jest wzorową studentką, ale nie może odbyć stażu.
Kim Jiyoung...

Skomentuj artykuł

Korea Płd. i USA rozpoczęły ćwiczenia wojskowe. Siostra Kim Dzong Una grozi, że „słono za to zapłacą”
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.