Koronawirus w Polsce. Kiedy zaczną się szczepienia osób przewlekle chorych

Koronawirus w Polsce. Kiedy zaczną się szczepienia osób przewlekle chorych
(Fot. Steven Cornfield / Unsplash)
1 miesiąc temu
PAP/mk

Szczepienia pacjentów onkologicznych, dializowanych, przed i po przeszczepach oraz mechanicznie wentylowanych (czyli z grupy 1B) rozpoczną się w poniedziałek 15 marca.

Dla tej grupy pacjentów zapisy na szczepienia zaczną się 10 marca (w najbliższą środę). Jak podaje PAP, skierowania dla pacjentów grupy 1B zostaną wystawione automatycznie przez Centrum e-Zdrowia(CeZ). Pacjent będzie mógł sprawdzić, czy skierowanie zostało dla niego wystawione wchodząc na swoje Internetowe Konto Pacjenta przez stronę pacjent.gov.pl lub dzwoniąc do lekarza POZ lub prowadzącego.

W grupie 1B znalazły się osoby urodzone po 1961 roku z chorobami, które niosą ze sobą ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, czyli dializowane z powodu przewlekłej niewydolności nerek, poddawane wentylacji mechanicznej oraz po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzono leczenie immunosupresyjne lub są zakwalifikowani do przeszczepu.

Do grupy 1B zaliczono także pacjentów z nowotworem, który został zdiagnozowany, ale jeszcze nie podjęto terapii, jak również tych, którzy leczeni byli radioterapią lub chemioterapią po 31 grudnia 2019 r.

Szczegółowe wytyczne dla pacjentów grupy 1B i personelu medycznego znajdują się na stronie rządowej https://www.gov.pl/web/szczepimysie.

Z wytycznych tych wynika, że chorym, którzy zakończyli leczenie systemowe z udziałem chemioterapii zaleca się, aby do szczepienia zgłaszali się nie wcześniej niż cztery tygodnie po zakończeniu terapii. Chorzy, którzy zakończyli cały proces leczenia celowanego lub immunoterapię mogą być zaszczepieni bezpośrednio po zakończeniu terapii, o ile nie wystąpią istotne działania niepożądane. Chorzy, którzy ukończyli radioterapię mogą być zaszczepieni bezpośrednio po zakończeniu leczenia.

Chorzy poddani radioterapii mogą być zaszczepieni w trakcie prowadzonego leczenia pod warunkiem wykluczenia u nich mielosupresji (zmniejszenia liczby komórek szpiku kostnego).

Pacjenci w trakcie leczenia systemowego z udziałem chemioterapii powinni być zaszczepieni między 3 a 7 dniem od podania cyklu chemioterapii, podobnie jak ci, którzy są w trakcie leczenia systemowego z udziałem chemioterapii i immunoterapii.

W przypadku osób chorych po transplantacji szpiku oraz komórek krwiotwórczych szczepienie powinno odbyć się nie wcześniej niż po upływie trzech miesięcy od transplantacji. Leczenie immunosupresyjne nie jest przeciwskazaniem do niego. Pacjent po transplantacji narządu nie potrzebuje żadnego zaświadczenia od lekarza transplantologa o braku przeciwwskazań do szczepienia przeciw SARS-CoV-2.

"Każdy pacjent po transplantacji narządu (nerka, wątroba, serce, płuco, trzustka) powinien otrzymać szczepionkę przeciwko SARS-CoV-2. Szczepionki na bazie mRNA (BioNTech/Pfizer, Moderna) lub na bazie niereplikującego wektora adenowirusa (AstraZeneca) są bezpieczne u biorców narządów" - zaznaczono w komunikacie.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. kard. Walter Kasper, George Augustin
23,03 zł
32,90 zł

Doświadczenie, które nas połączyło

Jak niegdyś z uczniami na drodze do Emaus, tak i w przyszłości Pan będzie z nami w drodze, obecny w swoim słowie i w łamaniu eucharystycznego chleba. Powie nam: „Nie bójcie...

Skomentuj artykuł

Koronawirus w Polsce. Kiedy zaczną się szczepienia osób przewlekle chorych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.