Kosowo zakazało wydobywania kryptowalut. Powód? Brak prądu

Kosowo zakazało wydobywania kryptowalut. Powód? Brak prądu
Fot. Simbiothy / Depositphotos.com
PAP/mł

W Kosowie wielu młodych ludzi zaangażowało się w kopanie kryptowalut. Sprzyjały temu niskie ceny energii elektrycznej. We wtorek rząd zabronił jednak tej działalności ze względu na kryzys energetyczny.

Rząd Kosowa wprowadził we wtorek zakaz kopania kryptowalut, próbując w ten sposób ograniczyć zużycie energii elektrycznej. Ministerstwo gospodarki przyznało, że kraj stoi w obliczu największego kryzysu energetycznego od dekady.

- Wszystkie organy ścigania zatrzymają tę działalność we współpracy z innymi właściwymi instytucjami, które zidentyfikują miejsca, w których odbywa się produkcja kryptowalut – napisała w oświadczeniu minister gospodarki i energii Artane Rizvanolli.

Ze względu na niskie ceny energii w Kosowie w ostatnich latach wielu młodych ludzi w tym kraju zaangażowało się w wydobywanie kryptowalut. Jednak w wyniku przestojów elektrowni węglowych i wysokich cen importowanej energii elektrycznej władze zostały zmuszone w grudniu do wprowadzenia przerw w dostawach prądu.

Reuters przypomina, że w grudniu ub.r. Kosowo ogłosiło stan wyjątkowy na 60 dni, który ma pozwolić rządowi przeznaczyć więcej pieniędzy na import energii. Kraj liczący 1,8 miliona ludzi importuje obecnie ponad 40 proc. zużywanej energii.

Sytuację energetyczną kraju pogarsza fakt, że wydobycie kryptowalut rośnie zwłaszcza w północnym Kosowie, zamieszkanym głównie przez Serbów, którzy nie uznają Kosowa i odmawiają płacenia rachunków za energię elektryczną.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Skomentuj artykuł

Kosowo zakazało wydobywania kryptowalut. Powód? Brak prądu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.