Kredyt w szwajcarskim franku tylko dla bogatych

Kredyt w szwajcarskim franku tylko dla bogatych
(fot. dirk.olbertz.jpg / flickr.com)
PAP / slo

Obecnie kredyt hipoteczny we franku jest dla Polaków dostępny w PKO BP, Deutsche Bank PBC oraz banku Nordea. W przypadku PKO BP wysoka marża powoduje nieopłacalność takiego kredytu. W Nordei miesięczne dochody muszą wynosić 15 tys. zł, a w DB PBC aż 50 tys. zł.

Od czwartku 15 września bank Nordea podwyższa wymagany dochód gospodarstwa domowego, które chciałoby zaciągnąć kredyt w szwajcarskiej walucie. Po zmianie musi on wynosić co najmniej 15 tys. zł miesięcznie netto. Wcześniej wystarczyło 5 tys. zł.

- Niewykluczone, że Nordea uczyniła to z obawy, że w osamotnieniu nie sprosta popytowi na frankowe kredyty, po tym jak franki wycofały wcześniej z oferty BPH, mBank, MultiBank, Alior - oceniła analityk Open Finance Halina Kochalska.

Obecnie kredyt we franku jest jeszcze dostępny w PKO BP, ale tam marża sięga 6 punktów procentowych, co powoduje, że zaciągnięcie takiego kredytu jest nieopłacalne. Kredytowanie w helweckiej walucie można uzyskać również w Deutsche Bank PBC. Tam jednak, aby uzyskać taki kredyt trzeba zadeklarować miesięczne dochody na poziomie co najmniej 50 tys. zł.

Z powodu wzrostu kursu franka wobec złotego, w drugim kwartale br. przybyło Polaków, którzy decydowali się na kredyt w tej walucie. Między kwietniem a czerwcem odsetek nowoudzielonych kredytów mieszkaniowych we franku wśród wszystkich udzielonych kredytów wyniósł 7,5 proc. - wynika z danych Związku Banków Polskich. W I kwartale odsetek ten sięgał 6,1 proc., a rok wcześniej 4,4 proc.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kredyt w szwajcarskim franku tylko dla bogatych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.