Szwajcarzy wybierają parlament

Szwajcarzy wybierają parlament
Szwajcarzy wybierają parlament (fot. EPA/PETER KLAUNZER )
PAP / ad

Od wczesnych godzin rannych Szwajcarzy wybierają w niedzielę parlament. Szanse na największy sukces ma Prawicowa Szwajcarska Partia Ludowa (SVP), która w poprzednich wyborach w 2007 roku uzyskała blisko 29 proc. głosów, najlepszy wynik ostatnich 90 lat.

Niewiadomą pozostaje skład wybieranego przez nowy parlament rządu, w kraju, gdzie rosną antyimigracyjne i antyunijne nastroje.

To oskarżana o ksenofobię i populizm SVP właśnie głośno sprzeciwia się integracji z UE i niekontrolowanej - jej zdaniem - imigracji, wykorzystując antyimigracyjny klimat w społeczeństwie.

Socjaldemokratyczna Partia Szwajcarii (SPS), która w ostatnich wyborach zajęła drugie miejsce z ok. 19,5 proc. głosów, stawia przede wszystkim na walkę z lobbingiem we władzach i imigracją zarobkową oraz na głębokie reformy gospodarcze.

Niedzielne wybory wyłonią 200 delegatów Rady Narodowej (izby niższej) oraz 46 członków Rady Kantonów (izby wyższej) w szwajcarskim parlamencie. 14 grudnia nowo wybrani parlamentarzyści wyłonią skład 7-osobowego rządu (Rady Federalnej).

W tym roku do głosowania uprawionych jest ok. 5,1 mln wyborców w liczącej 7,7 mln ludzi Szwajcarii. Frekwencja wyborcza jest zazwyczaj stosunkowo niska (ok. 48,3 proc.). Wynika to z faktu, że w ramach ustroju demokracji bezpośredniej w ważnych sprawach Szwajcarzy głosują w ogólnonarodowych i regionalnych referendach, urządzanych kilka razy do roku.

Lokale wyborcze będą czynne do godziny 12 w południe; wstępnych wyników należy spodziewać się chwilę później.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szwajcarzy wybierają parlament
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.