Królowa Elżbieta o tym, jaki tytuł otrzyma po jej śmierci Camilla, żona Karola

Królowa Elżbieta o tym, jaki tytuł otrzyma po jej śmierci Camilla, żona Karola
fot. Depositphotos
PAP / pk

Brytyjska królowa Elżbieta II wyraziła w sobotę życzenie, by w przyszłości, kiedy książę Karol zostanie królem, jego żona Camilla zyskała tytuł "królowej małżonki". Jak twierdzą brytyjskie media, wcześniej pojawiały się sugestie, że Camilla będzie mieć tytuł "księżnej małżonki".

W liście opublikowanym w przeddzień 70 rocznicy wstąpienia na tron, czyli swojego Platynowego Jubileuszu, królowa napisała, że rocznica ta skłoniła ją do refleksji nad lojalnością i ciepłymi uczuciami, którymi obdarzali ją Brytyjczycy.

DEON.PL POLECA
Królowa wyraziła nadzieję, że Karol i Camilla otrzymają w przyszłości takie same wsparcie.

"Jest moim szczerym życzeniem, by, kiedy nadejdzie ten czas i Camilla będzie kontynuować swą lojalną służbę, była ona znana jako 'królowa małżonka'" - napisała monarchini. Camilla posługuje się obecnie tytułem księżnej Kornwalii

Karol i Camilla są "wzruszeni i uhonorowani" słowami królowej

Rzecznik Clarence House, rezydencji Karola i Camilii, oświadczył, że są oni "wzruszeni i uhonorowani" słowami królowej.

Jak zauważa Reuters, list Elżbiety II, która wstąpiła na tron w 1952 roku i jest najdłużej panującą monarchinią w brytyjskiej historii, ostatecznie utwierdza miejsce Camilii w rodzinie królewskiej, w której początkowo była traktowana jak outsiderka. Przecina też spekulacje co do jej przyszłego tytułu po wstąpieniu księcia Karola na tron.

Karol i Camilla, wieloletni kochankowie, zawarli ślub cywilny w 2005 r. na zamku Windsor. Camilla była ulubionym tematem brytyjskich tabloidów od czasu tragicznej śmierci w 1997 r. pierwszej żony Karola, księżnej Diany.

Już od długiego czasu Camilla wraz z Karolem regularnie reprezentuje rodzinę królewską podczas oficjalnych uroczystości.

Tytuł "królowej małżonki" zwyczajowo przysługiwał w brytyjskiej historii żonie panującego. Jednak po ślubie Karola i Camilii zdecydowano, że, gdyby Karol został królem będzie jej przysługiwać jedynie tytuł "księżnej małżonki".

W przypadku małżonków panującej monarchini obowiązywała inna praktyka. Zazwyczaj zyskiwali oni jedynie tytuł "książę małżonek" - jak to miało miejsce w przypadku zmarłego w ub.r. męża Elżbiety II, księcia Filipa i męża królowej Wiktorii, księcia Alberta.

W niedzielę Elżbieta II stanie się pierwszą brytyjską monarchą w historii obchodzącym 70-lecie panowania. Jednak główne obchody Platynowego Jubileuszu - podobnie jak było to w przypadku poprzednich okrągłych rocznic panowania - odbędą się na początku czerwca.

 

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Królowa Elżbieta o tym, jaki tytuł otrzyma po jej śmierci Camilla, żona Karola
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.