"La Repubblica": Putin wyreżyserował kryzys. Chce wywołać zamęt w UE

"La Repubblica": Putin wyreżyserował kryzys. Chce wywołać zamęt w UE
Władimir Putin, prezydent Rosji (fot. MIKHAIL METZEL/PAP/EPA).
PAP/mk

„Gromadząc kontyngenty wojskowe na granicy z Ukrainą i pozwalając tysiącom migrantów nacierać na polską granicę z Białorusią, rosyjski prezydent Władimir Putin objął w kilka tygodni rolę reżysera podwójnego kryzysu na wschodzie Europy, którego ewidentnym celem jest wywołanie niestabilności w Unii Europejskiej i wywołanie presji na NATO” - podkreśla redaktor naczelny rzymskiej gazety Maurizio Molinari.

Prezydent Rosji Władimir Putin chce ścisnąć Unię Europejską w „imadle” - ocenia komentator włoskiego dziennika „La Repubblica” w niedzielnym wydaniu. Jego zdaniem celem Kremla jest wywołanie podwójnego kryzysu na wschodzie: groźbę inwazji na Ukrainę i uchodźców na Polskę, by doszło do napięć w UE.

Molinari zwrócił uwagę na sekwencję kroków Kremla: najpierw rosyjskie oddziały przybyły pod granicę z Ukrainą, co wywołało zaniepokojenie na Zachodzie, w tym w USA.

Putin afiszuje się ze wsparciem dla Łukaszenki

Następnie, stwierdza autor komentarza, w pełni tego kryzysu Putin stworzył drugi, „wspierając białoruskiego dyktatora Alaksandra Łukaszenkę w decyzji o sprowadzeniu tysięcy migrantów z Azji i Bliskiego Wschodu pod polską granicę, by wywołać nowy, wybuchowy front z Unią Europejską”.

Odnosząc się do ostrych napięć z Białorusią na tym tle, włoski publicysta zaznacza, że Putin „afiszuje się ze wspieraniem Mińska”. W jego ocenie „hybrydowej ofensywie” przywódcy Rosji przeciwko UE sprzyja sytuacja w kilku krajach, w tym delikatny proces przekazania władzy w Niemczech, niepewność we Francji przed wyborami prezydenckimi, możliwy powrót niestabilności we Włoszech na tle wyboru nowego szefa państwa.

Odciąganie uwagi od gazociągu Nord Stream 2

Jedynym celem Putina, wskazuje Molinari, jest „wywołanie zamętu w poszczególnych państwach, by osłabić sojusze w NATO i UE, tworząc warunki do tego, by w bardziej skuteczny sposób potwierdzić rosyjskie interesy”.

Interesujące jego zdaniem jest to, że wszystko to zbiega się w czasie ze zbliżającą się inauguracją gazociągu Nord Stream 2, który zwiększy uzależnienie Europy od importu rosyjskiego gazu. Jak dodaje, także w kwestiach klimatu Rosja chce „trzymać w ryzach cały Stary Kontynent”.

Według komentatora trzeba czekać na to, jak na „rosyjską hybrydę” zareaguje UE prezydenta Macrona, przyszłego kanclerza Scholza i premiera Draghiego. „Wspólna europejska obrona może narodzić się także w wyniku takich decyzji” - konstatuje.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wypełnić Ewangelię dokładnie co do litery – to jest pomysł na życie. Nie szukać niczego innego, tylko czerpać z tego, co jest napisane. 

Arcybiskup Grzegorz Ryś zabiera nas w podróż śladami jednego z najważniejszych...

Skomentuj artykuł

"La Repubblica": Putin wyreżyserował kryzys. Chce wywołać zamęt w UE
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.