Lech mistrzem Polski, Piast i Odra w I lidze

Robert Lewandowski (Lech Poznań) cieszy się ze zdobytej bramki w spotkaniu przeciwko Zagłębiu Lubin (fot. PAP/Adam Ciereszko)

Lech mistrzem Polski, Wisła wicemistrzem, trzecie miejsce dla Ruchu, do I ligi spadły Piast i Odra - w sobotę zakończyły się rozgrywki piłkarskiej Ekstraklasy sezonu 2009/2010.

Dla Lecha było to jedno z najtrudniejszych, o ile nie najtrudniejsze spotkanie w sezonie. Nie tylko wymagający rywal, ale i olbrzymia presja miały wpływ na to, że poznaniacy wyszli na boisko bardzo spięci. I to było widać w pierwszej części meczu. Gospodarze nie potrafili stworzyć klarownej sytuacje. Ale pomogli im lubinianie, a konkretnie Wojciech Kędziora. W 23 minucie próbował wybić piłkę zmierzającą w kierunku środka pola karnego. Zrobił to tak, że ta zamiast minąć bramkę, wpadła do siatki. Po tak straconym golu lubinianie ruszyli do odrabiania strat. Stworzyli kilka ciekawych sytuacji, ale bramki zdobyć się nie udało. Lech dogodnych okazji już nie miał.

Miał je za to w drugiej części gry. A pierwszą z nich wykorzystał w 58 minucie. Sławomir Peszko zagrał na lewą stronę do Siergieja Kriwca, ten wbiegł w pole karne, zagrał do środka, piłkę próbował wybić Michał Stasiak, ta jednakl jednak trafiła do nieobstawionego Roberta Lewandowskiego, a ten z kilku metrów musiał trafić do bramki. W 71 minucie Lewandowski znów umieścił pilkę w siatce, ale tym razem gol nie został uznany, bowiem napastnik Lecha był na spalonym.

1:0 Wojciech Kędziora (23', samob.), 2:0 Robert Lewandowski (58')

Wisła przeważała od początku spotkania. Krakowianie raz za razem gościli pod bramką Odry. Ale jak to w ostatnich czasach bywało, ze skutecznością i tym razem nie było najlepiej. W pierwszej połowie jedną bramkę udało się jednak zdobyć. W 36 minucie Patryk Małecki z 2 metrów po podaniu z prawej strony od Petera Singlara ulokował piłkę w siatce. W drugiej części obraz gry się nie zmienił. Gospodarze mieli dużą przewagę, ale efektu bramkowego tym razem nie było. Z minuty na minutę Wisła grała z coraz mniejszym zaangażowaniem, znając wynik z Poznania. Odra wykorzystała dekoncentrację krakowian i w doliczonym czasie gry Daniel Bueno doprowadził do remisu.

1:0 Patryk Małecki (36'), 1:1 Daniel Bueno (90+2')

Śląsk Wrocław - Arka Gdynia 2:1 (0:1)
0:1 Joel Chibamba (21'), 1:1 Mariusz Pawelec (76'), 2:1 Vuk Sotirović (83')

Piast Gliwice - Cracovia 0:1 (0:0)
0:1 Bartosz Ślusarski (90')

Legia Warszawa - GKS Bełchatów 2:2 (1:0)
1:0 Maciej Iwański (20'), 1:1 Zbigniew Zakrzewski (55'), 1:2 Bartłomiej Bartosiak (80'), 2:2 Maciej Iwański (82')

Korona Kielce - Ruch Chorzów 3:0 (1:0)
1:0 Maciej Tataj (33'), 2:0 Maciej Tataj (60'), 3:0 Krzysztof Pilarz (70', samob.)

Polonia Bytom - Polonia Warszawa 1:0 (1:0)
1:0 Błażej Telichowski (31')

Lechia Gdańsk - Jagiellonia Białystok 2:0 (1:0)
1:0 Hubert Wołąkiewicz (20', z karnego), 2:0 Paweł Buzała (82')

Msc.    Zespół                M.       Zw.      R.       Por.       Bramki      Pkt
1.    Lech Poznań           30       19        8        3           51-20       65
2.    Wisła Kraków          30        19       5        6            48-20       62
3.    Ruch Chorzów        30        16       5        9            40-30       53
4.    Legia Warszawa      30        15       7        8            36-22       52
5.   GKS Bełchatów        30        13       9        8            37-27       48
6.   Korona Kielce           30         9       10       11          35-41       37

7.   Polonia Bytom          30         9       10       11          29-31       37

8.   Lechia Gdańsk          30         9       10       11          30-32       37

9.   Śląsk Wrocław          30         8       12       10          32-31       36

10.  Zagłębie Lubin         30         8       11       11          30-38       35
11.  Jagiellonia Białystok  30         11      11       8            29-27      34
12. Cracovia                  30         9        7        14          25-39       34
13. Polonia Warszawa     30         9        6        15          25-38       33
14. Arka Gdynia             30         7        7        16          28-38       28

15. Odra Wodzisław       30         7        6        17           27-45       27
16. Piast Gliwice            30         7        6        17           30-50       27