Leki na depresję mogą zmniejszać ryzyko zgonu z powodu COVID-19

Leki na depresję mogą zmniejszać ryzyko zgonu z powodu COVID-19
(fot. unsplash.com)
2 miesiące temu
PAP / jb

Leki na depresję z dwóch grup, tj. inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI) oraz inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny (SNRI) mogą obniżać ryzyko zgonu lub intubacji u pacjentów z COVID-19 – wynika z pracy, którą zamieszcza portal medRixv.

 

Jak przypominają autorzy pracy, naukowcy z Uniwersytetu Paryskiego oraz Francuskiego Narodowego Instytutu Badań Zdrowia i Medycyny (INSERM), leki na depresję należące do inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI) oraz inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny (SNRI) mają działania przeciwzapalne i potencjalnie przeciwwirusowe. Jedna z metaanaliz wykazała na przykład, że mogą one obniżać poziom tzw. cytokin prozapalnych, które mają udział w rozwoju ciężkich postaci COVID-19.

Zespół francuskich badaczy analizował związek między stosowaniem leków na depresję (z różnych grup) a ryzykiem niewydolności oddechowej i intubacji lub zgonu u pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19.

Analizę przeprowadzono w grupie 7345 dorosłych pacjentów z potwierdzonym COVID-19, przebywających w różnych szpitalach francuskich. Z tej grupy 460 pacjentom podano lek przeciwdepresyjny podczas leczenia COVID-19 w szpitalu.

Po uwzględnieniu w analizie cięższego stanu i wyższej średniej wieku pacjentów, którzy otrzymali lek na depresję (blisko 75 lat), w porównaniu z grupą chorych, którzy nie otrzymali leku (średnia wieku blisko 57 lat), naukowcy wyliczyli, że leki na depresję o 36 proc. obniżały ryzyko intubacji lub zgonu. W przypadku leków z grupy SSRI, do których należy m.in. fluoksetyna ryzyko było niższe o 44 proc., a w przypadku leków z grupy SNRI – o 43 proc. Najsilniejszy związek ze spadkiem ryzyka intubacji lub zgonu miało przyjmowanie trzech leków: fluoksetyny (SSRI), escitalopramu (SSRI) bądź wenlafaksyny (SNRI).

Nie stwierdzono, aby inne klasy leków na depresję obniżały ryzyko intubacji lub zgonu.

W analizie uwzględniono takie czynniki, jak m.in. wiek, płeć, występowanie otyłości, palenie papierosów, współwystępowanie jakiejkolwiek choroby mającej wpływ na cięższy przebieg COVID-19, występowanie zaburzeń nastroju, zaburzeń lękowych i innych chorób psychicznych, przyjmowanie leków związanych z tymi chorobami.

Badacze podkreślają, że spadek ryzyka intubacji lub zgonu był związany jedynie z podaniem leków na depresję w szpitalu. U pacjentów, którzy nie otrzymali tych leków podczas hospitalizacji, ale stosowali je w ciągu trzech ostatnich miesięcy przed przyjęciem do szpitala, nie odnotowano istotnego spadku ryzyka.

Naukowcy zaznaczają też, że teraz niezbędne są badania kliniczne, które mogą zweryfikować rezultaty ich analizy. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Leki na depresję mogą zmniejszać ryzyko zgonu z powodu COVID-19
Komentarze (1)
AE
Adam Ewa
24 lipca 2020, 18:08
Leki na depresje powoduje wyplukanie witaminy D i B12 z organizmu, i mase roznego rodzaju inflamacji (zapaleń, podrażnień narzadow wewnetrznych). Radzilabym sie doszkolic zanim zaczniecie cos propagowac. Jeszcze sie taki nie urodzil ktoremu by wyleczono depresje antydepresyjnymi lekami. To dziala jak alkohol, tylko na pare godzin, a skutki uboczne sa przemilczane. Juz bys lepiej Deon medytacje, ruch i zdrowe odzywianie propagowal, jesli modlitwa ci nie pomaga.

Skomentuj artykuł

Leki na depresję mogą zmniejszać ryzyko zgonu z powodu COVID-19
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.