Liczne egzekucje we własnych szeregach w prywatnej rosyjskiej firmie wojskowej

Liczne egzekucje we własnych szeregach w prywatnej rosyjskiej firmie wojskowej
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Najemnicy z grupy Wagnera dokonali już co najmniej 40 egzekucji we własnych szeregach; bez procesu zabija się ich za pięć rodzajów "przewinień" - powiedziała obrończyni praw człowieka, przewodnicząca niezależnej organizacji pozarządowej (NGO) Ruś Siedząca, Olga Romanowa w rozmowie z kanałem Możem Objasnit na Telegramie.

Czym jest grupa Wagnera?

Grupa Wagnera - to prywatna firma wojskowa powiązana z prokremlowskim biznesmenem Jewgienijem Prigożynem, odpowiedzialnym m.in. za rekrutację więźniów na wojnę z Ukrainą. Od połowy grudnia 2021 roku jej członkowie są objęci sankcjami UE za tortury, egzekucje i zabójstwa m.in. w Libii, Syrii i Ukrainie.

DEON.PL POLECA
W ostatnich dniach członkowie grupy Wagnera opublikowali wideo z brutalną egzekucją byłego więźnia, który walczył w jej szeregach, a potem trafił do ukraińskiej niewoli i udzielił wywiadów w mediach, krytykując wojnę Rosji z Ukrainą. Nagranie z podobnej publicznej egzekucji, przeprowadzonej w Syrii, "wagnerowcy" opublikowali kilka lat temu.

Z informacji mediów niezależnych wynika, że pozasądowe egzekucje są normą w szeregach tej struktury. Prigożyn skomentował nagranie z zamordowaniem byłego więźnia słowami: „Psu – psia śmierć”.

DEON.PL POLECA

Według Romanowej "wagnerowcy" dokonują egzekucji za pięć rodzajów "przewinień": za dezercję, za próbę poddania się, za kradzież, za nadużywanie alkoholu lub narkotyków; za "stosunki seksualne". Ofiarami padają najczęściej więźniowie zwerbowani na wojnę przez grupę Wagnera.

40 egzekucji w grupie Wagnera

- Potwierdzonych przypadków linczu jest już około 40 - powiedziała Romanowa i dodała, że nikomu włos z głowy za to nie spadnie, ponieważ na wszelkie pytania o los zwerbowanych więźniów Federalna Służba Więzienna zasłania się tajemnicą państwową.

- Obecnie grupa Wagnera werbuje skazańców na Syberii; wielu z nich jest przymusowo wysyłanych na front - przekazała szefowa Rusi Siedzącej, dodając, że łącznie w więzieniach w Rosji zwerbowano już już około 30-35 tys. osadzonych.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Skomentuj artykuł

Liczne egzekucje we własnych szeregach w prywatnej rosyjskiej firmie wojskowej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.