Prywatna armia Putina wydobywa złoto w Afryce. Pieniądze pomagają w walce z sankcjami

Prywatna armia Putina wydobywa złoto w Afryce. Pieniądze pomagają w walce z sankcjami
Fot. Scottsdale Mint / unsplash.com
rp.pl / tk

Grupa Wagnera, powiązana z Kremlem prywatna firma wojskowa wydobywa złoto w Sudanie. Wielomiliardowe zyski, które zapewnia organizacja pomagają Rosji osłabić skutki sankcji nałożonych na nią po agresji na Ukrainę.

Prywatna firma wojskowa tzw. Grupa Wagnera otworzyła swoją kopalnię w małym górniczym miasteczku w Sudanie. Z dokumentów, do których dotarł dziennik "New York Times" wynika, że organizacja otrzymała lukratywne pozwolenie na wydobywanie złota.

Złoto pomoże Rosji

„To może potencjalnie przynieść Moskwie setki miliardów dolarów. Pieniędzy tych Kreml potrzebuje w związku z sankcjami nałożonymi na Rosję z powodu inwazji na Ukrainę” – podaje „Rzeczpospolita”.

Grupa Wagnera działa od 2014 roku jako prywatna firma wojskowa wspierana przez Kreml, która pomagała Rosji w walce na wschodzie Ukrainy. Później organizacja została wysłana do Syrii. W Afryce najemnicy z Grupy Wagnera walczyli także w Libii, Mozambiku, Republice Środkowoafrykańskiej czy Mali.

Jak podaje rp.pl powołując się na "New York Times", Grupa Wagnera buduje na Morzu Czerwonym bazę marynarki wojennej dla Rosji, która „miałaby pomieścić okręty wojenne o napędzie atomowym”.

Źródło: rp.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Skomentuj artykuł

Prywatna armia Putina wydobywa złoto w Afryce. Pieniądze pomagają w walce z sankcjami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.