Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow nie poleci do Serbii. Trzy kraje zabroniły przelotu

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow nie poleci do Serbii. Trzy kraje zabroniły przelotu
Fot. Robert Aardenburg / unsplash.com
PAP / tk

Wizyta ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa w Serbii w dniach 6-7 czerwca została odwołana, ponieważ trzy kraje sąsiadujące z Serbią odmówiły udostępnienia swojej przestrzeni powietrznej rosyjskiemu samolotowi rządowemu - podaje BBC za rosyjskim MSZ.

Bułgaria, Macedonia Północna i Czarnogóra wprowadziły zakaz dla rosyjskich samolotów w ramach sankcji spowodowanych inwazją Rosji na Ukrainę. Teraz te trzy kraje sprzeciwiły się lotowi Ławrowa, chociaż jako szefowi dyplomacji pozostawiono mu możliwość podróżowania do UE, pomimo nałożonych na niego i jego kraj sankcji.

DEON.PL POLECA
Bułgaria należy do Unii Europejskiej, a Macedonia Północna i Czarnogóra mają status kandydata.

Ławrow miał rozmawiać w Belgradzie z serbskim prezydentem Aleksandarem Vucziciem. Pod koniec maja Vuczić poinformował, że uzgodnił z prezydentem Rosji Władimirem Putinem trzyletni kontrakt na dostawy gazu z Rosji.

Serbia, również mająca status kandydata do UE, pozostaje w przyjaznych stosunkach z Rosją i nie nałożyła na nią sankcji z powodu wywołania i prowadzenia wojny z Ukrainą. Jak wiele innych krajów w Europie Serbia jest w dużym stopniu uzależniona od dostaw rosyjskiego gazu - komentuje BBC.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Skomentuj artykuł

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow nie poleci do Serbii. Trzy kraje zabroniły przelotu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.