Liderka AfD: Nie poszłam do ambasady Rosji w rocznicę klęski III Rzeszy, bo "nie chciałam świętować porażki własnego kraju"

Liderka AfD: Nie poszłam do ambasady Rosji w rocznicę klęski III Rzeszy, bo "nie chciałam świętować porażki własnego kraju"
Fot. Depositphotos
PAP / pk

Współprzewodnicząca prawicowej partii AfD Alice Weidel w wywiadzie dla telewizji ARD złożyła "szokujące", jak zauważył portal dziennika "Bild", oświadczenie. Zapytana, dlaczego w odróżnieniu od swojego partyjnego kolegi Tino Chrupalli nie pojawiła się w ambasadzie Rosji 9 maja, w rocznicę zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami, stwierdziła, że "nie chciała świętować porażki własnego kraju".

9 maja w ambasadzie Rosji w Berlinie odbyło się przyjęcie z okazji rocznicy zwycięstwa Związku Radzieckiego nad Niemcami w II wojnie światowej. Wśród gości byli niemieccy politycy, m.in. Alexander Gauland i Tino Chrupalla z partii AfD. Ich obecność na imprezie wywołała duże oburzenie w Niemczech.

Alice Weidel, zapytana w rozmowie z ARD, dlaczego jej tam nie było, stwierdziła: "Oczywiście podjęłam decyzję sama, była to decyzja osobista i nie wzięłam udziału ze względów politycznych". Świętowanie "porażki własnego kraju z byłym okupantem to coś, w czym osobiście zdecydowałam się nie brać udziału (...)".

"Alice Weidel mówi o porażce, gdy świętujemy »Dzień Wyzwolenia w Niemczech«" - zauważa "Bild". "Szokujące: Weidel nazywa nazistowskie Niemcy »swoim własnym krajem«. Czy nie ma różnicy pomiędzy reżimem faszystowskim, który zamordował 6 milionów Żydów, a dzisiejszą liberalną demokracją?" - pyta portal.

"Wyobraź sobie, że jesteś pytany, dlaczego nie byłeś gościem ambasady rosyjskich zbrodniarzy wojennych, a twoja odpowiedź brzmi: ponieważ nie chciałeś świętować klęski nazistowskich Niemiec" - napisał na platformie X jeden z internautów, udostępniając fragment wypowiedzi Weidel i dodając, że partia AfD jest "odrażająca".

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Stanisław Radoń

Medytacja z powrotem do źródeł

Z jednej strony cieszy duża popularność różnych szkół medytacji, z drugiej budzi zaniepokojenie. Niepokoi nawet kliniczna koncepcja uważności (ang. mindfulness), czyli tzw. świeckiego modelu medytacji. Owo zaniepokojenie wyrażają nie tylko...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Liderka AfD: Nie poszłam do ambasady Rosji w rocznicę klęski III Rzeszy, bo "nie chciałam świętować porażki własnego kraju"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.