Litwa apeluje do UE o zaostrzenie sankcji wobec reżimu w Mińsku

Litwa apeluje do UE o zaostrzenie sankcji wobec reżimu w Mińsku
fot. PAP/Ministerstwo Obrony Narodowej
PAP / ml

Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis zaapelował do UE o zaostrzenie sankcji wobec reżimu w Mińsku oraz dołączenie białoruskich lotnisk do listy obiektów objętych restrykcjami. Minister rozmawiał o tym w poniedziałek z szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem.

„Eskalacja wydarzeń na polskiej granicy jest kolejnym dowodem na to, że białoruski reżim przechodzi już do aktywnych działań ofensywnych i prowokacyjnych” – cytuje Landsbergisa komunikat MSZ.

Landsbergis podkreśla, że „białoruski reżim nadal wykorzystuje swe lotniska do organizowania nielegalnej migracji” i podkreśla, że „Europa nie może dłużej zwlekać i powinna natychmiast reagować zaostrzeniem sankcji”.

Litwa apeluje o zaostrzenie sankcji

„Wszystkie linie lotnicze świata muszą zrozumieć, że lecąc na Białoruś współpracują z reżimem przestępczym” – dodał minister.

Według litewskiego MSZ, Landsbergis poinformował Borrella, że Litwa utrzymuje stały kontakt z Polską w rozwiązywaniu kryzysu na granicy UE.

W związku z sytuacją na polsko-białoruskiej granicy, gdzie duża grupa migrantów planuje sforsować granicę, premier Litwy Ingrida Szimonyte zwołała w poniedziałek nadzwyczajną naradę z udziałem przedstawicieli resortów, organów ścigania i służb specjalnych.

Rzeczniczka premier Rasa Jakilaitiene poinformowała, że omówiona została sytuacja na granicy z Polską i potencjonalna możliwość eskalacji sytuacji na granicy z Litwą. Omówiono algorytmy działania litewskich służb oraz działania, zapewniające dodatkowe bezpieczeństwo i szybkość reakcji na granicy. Uzgodniono posunięcia w celu mobilizacji wsparcia ze strony społeczności międzynarodowej.

 

MSW Litwy zaproponowało w poniedziałek zaostrzenie stanu wyjątkowego w rejonach graniczących z Białorusią, które mają się wiązać z ograniczeniami praw i swobód. Podjęto też decyzję o zmianie rozmieszczenia sił zbrojnych na granicy litewsko-białoruskiej. Ministerstwo obrony poinformowało, że podniesiono stan gotowości dyżurnych jednostek sił zbrojnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Kamil Trombik

Niniejsza publikacja jest pierwszym tego typu studium, w którym podjęta zostanie – w ujęciu historyczno-filozoficznym – problematyka filozofii przyrody rozwijającej się w środowisku Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Wczesne lata istnienia tego ośrodka naukowego były...

Skomentuj artykuł

Litwa apeluje do UE o zaostrzenie sankcji wobec reżimu w Mińsku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.