LOT oskarża Boeinga. Domaga się miliardowego odszkodowania

LOT oskarża Boeinga. Domaga się miliardowego odszkodowania
Fot. Oskar Kadaksoo / unsplash.com
PAP / tk

PLL LOT złożyły do sądu w Seattle w USA pozew przeciwko Boeingowi. Polska firma domaga się odszkodowania w kwocie nie mniejszej niż 1 mld zł. Chodzi o wady w samolotach 737 MAX, które doprowadziły do ich uziemienia.

Informacje PAP potwierdził we wtorek rzecznik prasowy PLL LOT Krzysztof Moczulski.

Jak poinformowało wcześniejsze źródło "Polskie Linie Lotnicze LOT złożyły do sądu w Seattle w stanie Waszyngton pozew przeciwko firmie Boeing. Przewoźnik domaga się odszkodowania w kwocie nie mniejszej niż 1 mld zł (250 mln dol. Amerykańskich). Sprawa związana jest z wadami projektowymi w samolotach 737 MAX, które doprowadziły do ich uziemienia".

DEON.PL POLECA

Straty finansowe PLL LOT

Prezes PLL LOT Rafał Milczarski w rozmowie z dziennikarzami na początku października br. przyznał, że spółka poniosła duże straty, jeśli chodzi o uziemienie samolotów Boeing 737 MAX. - My nie odpuścimy i nie możemy odpuścić niczego, co firma Boeing jest nam winna. Jest to zupełnie naturalna rzecz i będziemy z tego typu roszczeniami do Boeinga występować – powiedział Milczarski.

PLL LOT zamówiły 15 Boeingów 737 MAX, o łącznej wartości katalogowej 1,8 mld dol. amerykańskich. Pierwsze maszyny zostały dostarczone przewoźnikowi w grudniu 2017 r.

Samoloty Boeing 737 MAX zostały uziemione przez EASA ((Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego - PAP) 12 marca 2019 r., po dwóch wypadkach tych maszyn - w Indonezji w październiku 2018 r. i w Etiopii w marcu 2019 r., w których łącznie zginęło 346 ludzi.

Przyczyna awarii samolotów

Przyczyną tych tragicznych zdarzeń było oprogramowanie MCAS (Maneuvering Characteristics Augmentation System), które miało ułatwić obsługę samolotu. Jednak MCAS, kierowany tylko przez jeden czujnik kąta natarcia (Angle of Attack – AoA sensor), stale włączał się, tak jakby czujnik źle działał, pchając nos samolotu wielokrotnie w dół i ostatecznie uniemożliwiając kontrolę nad nim.

LOT podkreśla, że od marca 2019 r. do marca 2021 r. na skutek globalnego uziemienia tego typu samolotu przez regulatorów, maszyny pozostawały wyłączone z eksploatacji.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Stanisław Biel SJ

Opowieść o dorastaniu do zaufania

Niezależnie od etapu życia stajemy czasami w obliczu sytuacji, które są ponad nasze siły. Ciągle dojrzewamy – dorastamy do tworzenia autentycznych relacji międzyludzkich, przezwyciężamy różne lęki. W tym wszystkim wciąż...

Skomentuj artykuł

LOT oskarża Boeinga. Domaga się miliardowego odszkodowania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.