Madryt zapewnia: Pomocy nam nie trzeba

Madryt zapewnia: Pomocy nam nie trzeba
Hiszpańska minister gospodarki Elena Salgado: Nie pójdziemy w ślady Lizbony (fot. EPA/GUSTAVO CUEVAS)
PAP / wab

Hiszpania nie pójdzie śladem Portugalii i nie poprosi o pomoc finansową z Unii Europejskiej - oświadczyła rano minister gospodarki tego kraju Elena Salgado. W środę wieczorem o międzynarodową pomoc finansową wystąpiła Lizbona.

Ryzyko wystąpienia o pomoc finansową jest całkowicie wykluczone - przekonywała minister w hiszpańskim radiu SER. - Od pewnego czasu rynki wiedzą, że nasza gospodarka jest znacznie bardziej konkurencyjna - dodała.

W środę Hiszpania zmniejszyła swoje prognozy wzrostu gospodarczego na najbliższe dwa lata z powodu wyższych stóp procentowych i cen ropy przed spodziewanym w czwartek zwiększeniem stóp przez Europejski Bank Centralny - pisze agencja Reutera.

Minister Salgado uważa, że zwiększenie ich o 0,25 pkt. proc. nie zagrozi hiszpańskiej gospodarce, która i tak zmaga się z ostrymi cięciami wydatków publicznych i reformami na rynku pracy. - Wpływ niewielkiej podwyżki stóp procentowych jest bardzo wolny. Kredyty hipoteczne (w Hiszpanii) są uaktualniane raz do roku, więc wpływ podniesienia stóp nie jest natychmiastowy - wyjaśnia.

W środę ustępujący premier Portugalii Jose Socrates ogłosił, że jego kraj poprosi o pomoc finansową z UE. To trzeci kraj strefy euro, który wystąpił z taką prośbą, po Grecji i Irlandii. Zdaniem agencji Reutera pomoc finansowa dla Portugalii może ponownie zwrócić uwagę rynków na sytuację finansów publicznych w Hiszpanii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Madryt zapewnia: Pomocy nam nie trzeba
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.