Mamy polski film na shortliście do Oskara 2023! To "IO"

Mamy polski film na shortliście do Oskara 2023! To "IO"
Kadr z filmu "IO" Jerzego Skolimowskiego. Źródło: YouTube.com
PAP / mł

Film Jerzego Skolimowskiego „IO” znalazł się na krótkiej liście filmów, które będą się ubiegać w 2023 roku o Oscara. Prezentowany na świecie pod tytułem „EO” obraz trafił na krótką listę filmów zagranicznych.

Amerykańska Akademia Filmowa podała po 15 kandydatów do złotej statuetki w 10 kategoriach. Na krótkiej liście w gronie pełnometrażowych filmów międzynarodowych, które staną w szranki o nagrodę Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej znalazł się „IO” Skolimowskiego. Został wyłoniony z produkcji pochodzących z 92 krajów i regionów. Szansę na statuetkę mają także m.in. „Close" (Belgia), „Decision to Leave" (Korea Południowa), „Na Zachodzie bez zmian" (Niemcy) oraz „Bardo" (Meksyk).

W batalii oscarowej 2023 roku trofea zostaną przyznane w 23 kategoriach. W środę organizatorzy ujawnili krótkie listy tylko w 10 z nich. Obejmowały także m.in. filmy dokumentalne pełnometrażowe i krótkometrażowe, muzykę filmową oraz oryginalną piosenkę.

Drugi polski film nie zakwalifikował się do Oskara

W kategorii film dokumentalny pełnometrażowy spośród 144 tytułów członkowie Akademii wybrali m.in. „All That Breathes”, „Fire of Love” a także „Moonage Daydream”. Nie zakwalifikował się „Film balkonowy" Pawła Łozińskiego.

Z 99 kandydujących do Oscara krótkometrażowych dokumentów o prestiżową statuetkę powalczy m.in. „American Justice on Trial: People v. Newton”, „The Flagmakers” oraz ”Shut Up and Paint”.

Za muzykę filmową szansę na wyróżnienie mają m.in. wielokrotny zdobywca Oscara John Willams („Fabelmanowie"), Ludwig Goransson („Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu”) oraz Hildur Gudnadottir („Women Talking”).

Nominacje do Oskara 2023 zostaną ogłoszone 24 stycznia

Na krótkiej liście oscarowej w kategorii „oryginalna piosenka” są: Rihanna za utwór „Lift Me Up" z filmu „Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu”, Lady Gaga za „Hold My Hand" z „Top Gun: Maverick” (w reżyserii Josepha Kosinskiego, którego ojciec Joel Kosinski jest lekarzem polskiego pochodzenia) oraz Taylor Swift za „Carolinę" z filmu „Where the Crawdads Sing" .

Nominacje do 95. edycji nagród Akademii będą ogłoszone 24 stycznia. Ceremonia wręczenia Oscarów zaplanowana jest na 12 marca w hollywoodzkim Dolby Theatre. Transmisję na żywo przeprowadzi telewizja ABC. Będzie dostępna w ponad 200 krajach i terytoriach na całym świecie.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomáš Halík

Płomień, który rozświetla mrok

Pandemia, kryzys ekonomiczny, wojny…

Jak wierzyć w kochającego Boga i Jego bliskość, kiedy wokół rozsypuje się świat? Czy Wcielenie naprawdę coś zmienia? Gdzie szukać Bożej obecności?

Bóg jest niewysłowioną tajemnicą, ale...

Skomentuj artykuł

Mamy polski film na shortliście do Oskara 2023! To "IO"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.