Nie żyje aktor Józef Skwark. Zagrał słynnego Adasia w filmie "Szatan z siódmej klasy"

Nie żyje aktor Józef Skwark. Zagrał słynnego Adasia w filmie "Szatan z siódmej klasy"
Fot. Laura Passavanti / depositphotos.com
film.wp.pl / tk

W wieku 84 lat 25 listopada zmarł aktor teatralny i filmowy Józef Skwark. W roku 1960 zagrał w znanym filmie "Szatan z siódmej klasy". Informację o śmierci artysty podał Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

„Choć Józef Skwark miał na swoim koncie mnóstwo ról w serialach i w teatrze, największą rozpoznawalność zapewniła mu jego pierwsza i jedyna filmowa kreacja aktorska - Adasia Cisowskiego w ‘Szatanie z siódmej klasy’" – czytamy na film.wp.pl.

Nie żyje aktor Józef Skwark

Józef Skwark występował w takich spektaklach telewizyjnych jak "Caligula", "Orfeusz" czy "Lilia Weneda". W roku 1973 związał się z krakowską PWST, gdzie przez dwa lata był wykładowcą. Grał na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu, Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie, Teatru Dramatycznego w Białymstoku, Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach i Teatru Narodowego w Warszawie.

DEON.PL POLECA

- Poza reżyserią odkryłem talenty pedagogiczne. Dlatego największą frajdę dawała mi jednak praca z aktorem. Zwłaszcza wtedy, gdy obsadzałem nieznanego artystę w roli, dzięki której zaczął odkrywać swój zawodowy potencjał. To jest fascynujące. Do dziś spotykam ludzi, którzy mówią: "dziękuję, to dzięki panu". Spektakle, role przemijają, ale to zostaje – mówił aktor, który przyznał, że nie żałuje iż jego filmowa kariera związana była jedynie z filmem "Szatan z siódmej klasy".

W ostatnich latach Józef Skwark zagrał epizodycznie w serialach "Wojenne dziewczyny", "Na sygnale", "Belle Epoque" i "Pierwsza miłość".

Źródło: film.wp.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Siedem spojrzeń na granicę życia i śmierci

Współczesna medycyna coraz skuteczniej przedłuża życie. Czym się kierować przy rozwiązywaniu wynikających stąd dylematów? Jak do tych problemów należy podchodzić od strony etycznej i duchowej? Na co powinna...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nie żyje aktor Józef Skwark. Zagrał słynnego Adasia w filmie "Szatan z siódmej klasy"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.