ME: Adam Sobieraj z brązowym medalem

Adam Sobieraj (w ciemniejszym stroju) w walce z Białorusinem Dimitrijem Siwakowem (fot. PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE)

Adam Sobieraj (Grunwald Poznań) zdobył brązowy medal zapaśniczych mistrzostw Europy w stylu wolnym w wadze 66 kg. Bartłomiej Bartnicki (Górnik Łęczna) - w 120 kg przegrał walkę o miejsce na podium i zajął piątą pozycję.

W pojedynku o brązowy medal Sobieraj pokonał Mołdawianina Vladimira Gotisana 2:1. To pierwszy medal reprezentanta Polski w ME od 2006 roku, kiedy trzecie miejsce przypadło w Moskwie Krystianowi Brzozowskiemu.

W drodze na podium Polak zwyciężył Yasina Bolata (Turcja), Dimitrija Siwakowa (Białoruś) i Dejana Mitrova (Macedonia) 2:1, a w półfinale przegrał z Żabraiłem Hasanowem (Azerbejdżan) 0:2.

Z kolei droga Bartnickiego do walki o brąz wiodła przez repesaże, gdyż w pierwszej rundzie uległ Rosjaninowi Biljalowi Machowowi, który dotarł do finału i "otworzył" Polakowi drogę do podium. W walce o brąz Bartnicki nie sprostał Białorusinowi Aleksiejowi Szemarowowi. Nie zdobył punktu technicznego i przegrał w rundach 0:2 (0:3, 0:2).

Nie powiodło się dwóm pozostałym podopiecznym trenera Marka Garmulewicza: Adrianowi Hajdukowi (Slavia Ruda Śląska) w kat. 55 kg oraz Radosławowi Mazurkiewiczowi (Górnik Łęczna) - 84 kg. Obaj zostali wyeliminowani z turnieju po porażkach, odpowiednio, z Sezarem Akgulem (Turcja) i Bułgarem Michaiłem Ganewem Petrowem. Mazurkiewicz sklasyfikowany został w gronie 18 zawodników na 13., natomiast Hajduk na 14., przedostatnim miejscu.

W środę, drugim i ostatnim dniu ME "wolniaków", wystąpią pozostali reprezentanci Polski: Adam Blok (Grunwald Poznań) - 60 kg oraz jego kolega klubowy Radosław Baran - 96 kg.