Merkel: Kryzys euro egzystencjalną próbą UE

Merkel: Kryzys euro egzystencjalną próbą UE
"Jeśli upadnie euro, upadnie nie tylko pieniądz. Upadnie Europa, idea europejskiej jedności" (fot. PAP/EPA Hannibal Hanschke)
PAP / zylka

Kryzys wspólnej waluty europejskiej jest najtrudniejszą próbą dla Unii Europejskiej od 1990 r., a być może nawet od chwili podpisania Traktatów Rzymskich 53 lata temu - powiedziała w czwartek w Akwizgranie kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Wyraziła przekonanie, że Europa zdoła przezwyciężyć te trudności.

- Euro jest naszą walutą i czymś więcej niż tylko walutą. To najbardziej dalekosiężny krok na drodze do europejskiej integracji. Euro symbolizuje ideę europejską - mówiła Merkel.

- Pozostaję przy swojej wizji, że pewnego dnia euro będzie środkiem płatniczym we wszystkich państwach UE - dodała.

Według Merkel, obecny kryzys wspólnej waluty to "nie jakiś tam kryzys". - To największa próba, jakiej musiała sprostać Europa od 1990 r, jeśli nie nawet w ciągu 53 lat od podpisania Traktatów Rzymskich. Ta próba jest egzystencjalna, musimy ją przejść pomyślnie. Jeśli to się nie uda, skutki dla Europy i dalej są nie do przewidzenia. Jeśli się zaś uda, Europa będzie silniejsza niż wcześniej - powiedziała niemiecka kanclerz.

DEON.PL POLECA

Jeśli upadnie euro, upadnie nie tylko pieniądz. Upadnie Europa, idea europejskiej jedności - ostrzegła. Opowiedziała się za dokończeniem tworzenia europejskiej unii politycznej i gospodarczej. Nieskończona budowla może się zawalić - mówiła.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Merkel: Kryzys euro egzystencjalną próbą UE
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.