Migranci dotarli do granicy z Polską. Sytuacja jest napięta [AKTUALIZUJEMY]
Na polsko-białoruskiej granicy dochodzi do eskalacji napięcia. Od rana do granicy z Polską zbliżają się liczne grupy migrantów. Po godzinie 13:00 polskie służby udaremniły próbę siłowego przedarcia się przez granicę.
[09:10] Na nagraniach opublikowanych w mediach społecznościowych widać dużą kolumnę migrantów, liczącą co najmniej kilkaset osób, idących szosą. - Rozpoczęła się właśnie największa do tej pory próba masowego siłowego wejścia na teren Polski - powiedział rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Niezależne białoruskie media publikują w poniedziałek rano nagrania z mediów społecznościowych, na których widać setki migrantów z plecakami i śpiworami, idących szosą w kierunku przejścia granicznego Kuźnica Białostocka-Bruzgi. Ludziom tym towarzyszą uzbrojeni ludzie w mundurach.
[12:34] - To kontynuacja rozpaczliwych prób reżimu Alaksandra Łukaszenki, by wykorzystywać ludzi do destabilizowania Unii Europejskiej - oświadczyła w poniedziałek Komisja Europejska, pytana o rozwój sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.
[12:47] - Przygotowujemy się na wszelkie ewentualności, podejmujemy działania w celu zabezpieczenia granicy naszego państwa - powiedziała rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej Katarzyna Zdanowicz.
[13:12] "Polskie służby udaremniły próbę siłowego przedarcia się na polską stronę przez migrantów na południe od przejścia granicznego w Kuźnicy; sytuacja została opanowana" - poinformowało w poniedziałek MSWiA.
[13:22] - Jesteśmy przygotowani, żeby reagować adekwatnie i będziemy bronili granicy w takim stopniu, aby było to właściwe dla sytuacji - zapewnił rzecznik WOT płk. Marek Pietrzak. Dodał, że żołnierze na granicy muszą stosować się do zasad użycia broni.
[13:42] Pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego zebrał się sztab kryzysowy, który ma omówić aktualną sytuację na polsko-białoruskiej granicy. W spotkaniu udział biorą m.in. wicepremier Jarosław Kaczyński oraz szefowie: MSWiA, MSZ i MON.
[14:11] Prezydent Andrzej Duda spotka się z uczestnikami sztabu kryzysowego zwołanego w poniedziałek w związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej - dowiedziała się PAP.
W związku z tą sytuacją na granicy polsko-białoruskiej w poniedziałek zostało zwołane posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera ds. bezpieczeństwa Jarosława Kaczyńskiego, ministra spraw wewnętrznych Mariusza Kamińskiego oraz ministra obrony Mariusza Błaszczaka, a także przedstawicieli odpowiednich służb.
Jak poinformowały źródła zbliżone do Kancelarii Prezydenta PAP, prezydent Andrzej Duda spotka się w poniedziałek z uczestnikami sztabu kryzysowego.
Tego dnia rano internet obiegły nagrania, na których widać dużą grupę migrantów, która zgodnie z relacjami mediów kieruje się na przejście graniczne Kuźnica-Bruzgi i planuje wejść na terytorium Polski.
Jedno z takich nagrań udostępnił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, który podkreślił, że właśnie rozpoczęła się największa do tej pory próba masowego siłowego wejścia na teren Polski. Na filmie widać, jak wzdłuż drogi maszeruje grupa co najmniej kilkuset osób. Mają ze sobą śpiwory, namioty i inne bagaże. Widać także dzieci.
[14:29] KE: Łukaszenka wykorzystuje ludzi do destabilizowania Unii Europejskiej. To kontynuacja rozpaczliwych prób reżimu Alaksandra Łukaszenki, by wykorzystywać ludzi do destabilizowania Unii Europejskiej - oświadczył w poniedziałek rzecznik Komisji Europejskiej Adalbert Jahnz, pytany o rozwój sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.
[15:29] NATO: wykorzystywanie migrantów przez reżim Łukaszenki jako taktyki hybrydowej jest niedopuszczalne. Wykorzystywanie migrantów przez reżim Alaksandra Łukaszenki jako taktyki hybrydowej jest niedopuszczalne - przekazała PAP w poniedziałek Kwatera Główna NATO, pytana o ostatnie wydarzenia na granicy polsko-białoruskiej.
„Niepokoi nas niedawna eskalacja na granicy polsko-białoruskiej. Wzywamy Białoruś do przestrzegania prawa międzynarodowego. Obserwujemy falę migrantów próbujących przedostać się na terytorium sojuszników przez Białoruś. NATO nadal uważnie monitoruje sytuację, która wywiera presję na naszych sojuszników Litwę, Łotwę i Polskę" - podkreśliła Kwatera Główna NATO w Brukseli.
[15:48] Litwa, Łotwa i Estonia wyrażają wsparcie i solidarność z Polską w związku z kryzysem na granicy. Litwa z pełną solidarnością wspiera Polskę, dziś omawiałem działania wobec hybrydowego atak na granicę białorusko-polską z prezydentem Andrzejem Dudą - poinformował w poniedziałek prezydent Litwy Gitanas Nauseda. UE musi wspierać Polskę - podkreślił premier Łotwy Edgars Rinkeviczs. Estonia wspiera Polskę w każdy możliwy sposób - przekazała dyplomacja tego kraju.
"Omówiłem dziś z prezydentem Andrzejem Dudą rozszerzający się atak hybrydowy na granicy polsko-białoruskiej. Litwa jest w pełni solidarna z Polską. Jesteśmy gotowi dostarczyć naszym sąsiadom każde niezbędne wsparcie, potrzebne do poradzenia sobie z wyzwaniem nielegalnej migracji" - napisał w poniedziałek na Twitterze Nauseda.
"W momencie, w którym reżim Łukaszenki wzmacnia swoje ataki hybrydowe na zewnętrzną granicę Unii Europejskiej, UE musi odpowiedzieć i mocno wspierać Polskę i inne dotknięte kraje. UE musi przyspieszyć prace nad dodatkowymi sankcjami (przeciwko Białorusi - PAP) i współfinansować wzmocnienie swoich zewnętrznych granic" - przekazał również na Twitterze Rinkeviczs.
[16:41] Szef BBN: Prezydent zmodyfikował swoje plany w związku z sytuacją na granicy. Prezydent Andrzej Duda zmodyfikował swoje plany w związku z sytuacją na granicy z Białorusią i pojawieniem się tam dużych grup migrantów; prezydent skróci swoją wizytę na Słowacji - poinformował szef BBN Paweł Soloch. Dodał, że prezydent będzie prowadził rozmowy z partnerami z UE i sojusznikami z NATO.
Soloch po naradzie prezydenta z premierem i członkami rządu poinformował, że prezydent rozmawiał w poniedziałek z prezydentem Litwy i prezydent Gruzji. Zapowiedział, że Duda podejmie "kolejne działania i kontakty z partnerami z UE i sojusznikami z NATO".
Szef BBN poinformował też, o decyzji prezydenta, o modyfikacji planów na najbliższe dni: skróceniu wizyty na Słowacji. Prezydent miał udać się z wizytą na Słowację w poniedziałek. Jednocześnie Soloch podkreślił, że prezydent chce omówić sytuację z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą.
[16:58] "Służbom MSWiA i żołnierzom udało się zatrzymać pierwszą masową próbę sforsowania granicy. Obecnie migranci rozbili obóz w rejonie Kuźnicy. Są cały czas pilnowani przez białoruskie służby" - informuje Ministerstwo Obrony Narodowej na Twitterze.
Źródło: DEON.pl / PAP / pk
Skomentuj artykuł