Miller: konsekwentnie zmierzać do strefy euro

Miller: konsekwentnie zmierzać do strefy euro
(fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / pz

Szef klubu SLD Leszek Miller przekonywał w sobotę, że Polska powinna konsekwentnie zmierzać do strefy euro. Jak mówił na briefingu w Sejmie, jest to szansa na zbudowanie silniejszej gospodarki i rząd powinien naszkicować plan przyjęcia wspólnej waluty.

Instytut Europejski - think tank, współpracujący z SLD, rozmawiał w sobotę z posłami SLD i ekspertami nt. "Kryzys w strefie euro - przyczyny i następstwa".

Jak zapewnił Miller na briefingu, Sojusz jako partia "konsekwentnie proeuropejska" uważa, że "powinniśmy zmierzać do wspólnej waluty". - Jesteśmy rozczarowani, że ze strony naszego rządu nie ma zbyt wielu sygnałów, które świadczą o tym, że gabinet premiera Tuska chciałby czynić tak samo - podkreślił.

Polityk SLD zauważył, że w niedawnym expose premiera Donalda Tuska "temat europejski znalazł tylko niewielkie odzwierciedlenie". - Liczyłem, że premier wypowie kilkanaście zdań, które będą wyraźną ilustracją naszej drogi do euro - dodał.

Jak podkreślił Miller, data przyjęcia przez Polskę wspólnej waluty musi wynikać "z gotowości przeprowadzenia w Polsce reform dotyczących finansów publicznych i naszkicowania planu, kiedy spełnimy warunki z Maastricht.

Według Millera, Polska powinna konsekwentnie zmierzać do strefy euro, ponieważ "jest to szansa na zbudowanie silniejszej, konkurencyjnej gospodarki, która będzie m.in. pozbawiona ryzyka kursowego".

- To jest szansa na to, że nasz kraj znajdzie się w jądrze Europy i nie będzie błąkał się po rozmaitych europejskich peryferiach - mówił Miller. - Główne decyzje makroekonomiczne, dotyczące przyszłości kontynentu będą zapadały w strefie euro i jeśli Polska nie znajdzie się w tym ekskluzywnym towarzystwie, to nasza pozycja będzie marginalizowana - dodał.

W ocenie przewodniczącego klubu Sojuszu, "najwyższy czas, aby Rada Ministrów naszkicowała plan wprowadzania Polski do euro". - Niestety tak nie jest, a co więcej, ponieważ rząd odstąpił od promocji planu wejścia do euro, widać, że coraz więcej Polaków jest do tego pomysłu sceptycznych - zauważył Miller.

Minister finansów Jacek Rostowski mówił w środę w TVP, że Polska obecnie nie może myśleć o wejściu do strefy euro w jej obecnym kształcie, może to zrobić wtedy, kiedy będzie to bezpieczne dla polskiej gospodarki. - Obecnie nie możemy myśleć o tym, by przystąpić do strefy euro tak, jak ona jest dzisiaj skonstruowana. Ona jest w przebudowie" - podkreślił Rostowski. "Możemy to zrobić (przyjąć euro) tylko wtedy, kiedy będzie to bezpieczne dla polskiej gospodarki. (...) Obecnie strefa euro (...) nie funkcjonuje tak jak powinna i nie jest bezpieczna dla jej członków - dodał.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Miller: konsekwentnie zmierzać do strefy euro
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.