MŚ siatkarzy - mecz otwarcia na Narodowym

Zobacz galerię
MŚ siatkarzy - mecz otwarcia na Narodowym
(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
PAP / mh

Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Mirosław Przedpełski potwierdził w poniedziałek, że mecz otwarcia mistrzostw świata odbędzie się 30 sierpnia na Stadionie Narodowym w Warszawie. Rywalem biało-czerwonych będą Serbowie.

O tym, że siatkarski mundial może zostać zainaugurowany na Stadionie Narodowym, informowano już wcześniej, ale do tej pory nie było wiadomo, czy organizatorzy imprezy porozumieją się z zarządcą obiektu.
"Mogę potwierdzić, że pierwszy mecz mistrzostw odbędzie się na tym obiekcie" - powiedział w poniedziałek przed losowaniem grup mistrzostw świata Przedpełski. Już teraz wiadomo, że rywalem Polaków będą Serbowie - wynika to z rankingu FIVB.
Później biało-czerwoni przeniosą się do Wrocławia, gdzie rozegrają kolejne cztery mecze.
"Chcemy udowodnić, że siatkówka jest sportem globalnym" - powiedział prezes PZPS.
Podsekretarz stanu Ministerstwa Sportu i Turystyki Tomasz Półgrabski zaznaczył, że rząd jest dumny z tego, że to właśnie Polska może zorganizować tak wielką imprezę.
"Mam nadzieję, że nasi zawodnicy dostarczą nam także powodów, byśmy się cieszyli również z sukcesu sportowego, a nie tylko organizacyjnego. Po piłkarskim Euro 2012 uchodzimy już za ludzi inteligentnych, sprawnych i nowoczesnych oraz że potrafimy sobie poradzić z tak dużym wyzwaniem" - powiedział.
Półgrabski jest przekonany, że w dniach 30 sierpnia - 21 września Polacy będą błyszczeć jako organizatorzy. "Oraz ludzie świetnie się bawiący i kochający siatkówkę" - dodał.
Również prezydent FIVB Ary Graca jest zadowolony, że to właśnie w Polska została organizatorem najważniejszej imprezy siatkarskiej czterolecia.
"Jako zawodnik grałem wiele razy przeciwko Polsce, ale nigdy nie wygrałem seta. Cieszę się, że właśnie tutaj odbędą się mistrzostwa, bo ludzie tu kochają siatkówkę" - wspomniał.
MŚ siatkarzy - rozlosowano grupy polskiego turnieju
Grupa D, z Włochami, Iranem, Francją, Belgią oraz dwoma krajami strefy Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów (NORCECA), wydaje się być najbardziej wyrównaną w mistrzostwach świata siatkarzy w Polsce. Turniej odbędzie się w dniach 30 sierpnia - 21 września.
W 2. fazie imprezy grupa D skrzyżuje się z grupą biało-czerwonych. Broniący tytułu Brazylijczycy w grupie B będą musieli zmierzyć się z Niemcami, Koreą Płd, Finlandią, NORCECA 2 oraz pierwszą drużyną strefy afrykańskiej (CAVB).
W sumie 12 najwyżej sklasyfikowanych drużyn rozmieszczono w czterech grupach (na podstawie rankingu FIVB), a pozostałych 12 podzielono na trzy koszyki i rozlosowano. W jednej grupie nie mogło znaleźć się więcej niż trzy zespoły z tego samego kontynentu.
Kwalifikacje nie zakończyły się jeszcze w dwóch strefach - NORCECA (Ameryka Północna, Środkowa i Karaiby) oraz CAVB (Afryka). Wszyscy uczestnicy imprezy, która odbędzie się między 31 sierpnia a 21 września, będą znani w lipcu. Grupy A i D rozpoczną rywalizację 31 sierpnia, a dzień później - B i C.
Wyniki losowania grup:
Grupa A - Wrocław: Polska, Argentyna, Serbia, Australia, CAVB 3, Wenezuela
Grupa B - Katowice: Brazylia, NORCECA 2, Niemcy, CAVB 1, Korea Płd., Finlandia
Grupa C - Gdańsk: Rosja, Bułgaria, NORCECA 3, CAVB 2, Chiny, NORCECA 5
Grupa D - Kraków: Włochy, NORCECA 1, Iran, Francja, NORCECA 4, Belgia.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

MŚ siatkarzy - mecz otwarcia na Narodowym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.