Na aukcję trafi piłka, którą w 1986 roku słynną bramkę ręką zdobył Maradona

Na aukcję trafi piłka, którą w 1986 roku słynną bramkę ręką zdobył Maradona
Fot. Jack Hunter / unsplash.com
PAP / tk

Piłka, którą w mistrzostwach świata w 1986 roku Argentyńczyk Diego Maradona zdobył dwie spośród najsłynniejszych bramek w historii futbolu, trafi na aukcję. Jej wartość wycenia się na minimum dwa i pół miliona funtów (ok. 14 mln zł).

Obecnie na mecze przygotowywana jest większa liczba piłek, aby można było szybko wznowić grę, gdy ta z boiska zostanie wybita. W przeszłości jednak całe zawody rozgrywane były jedną.

DEON.PL POLECAPrawdopodobnie najsłynniejsza piłka w historii była wykorzystana w ćwierćfinałowym meczu mundialu w Meksyku 36 lat temu. Wówczas Argentyna pokonała Anglię 2:1, a obie bramki zdobył Maradona: pierwszą po przerzuceniu piłki ręką nad bramkarzem Peterem Shiltonem (tzw. "Ręka Boga"; sędzia tego nie zauważył), a drugą po minięciu kilku rywali od połowy boiska i zmyleniu Shiltona. Ten drugi gol w różnych plebiscytach uznano za bramkę stulecia.

- Ta piłka jest częścią międzynarodowej historii futbolu i to jest chyba właściwy moment, aby podzielić się nią ze światem. Mam nadzieję, że ktokolwiek ją kupi, będzie mógł wystawić ją na pokaz albo w inny sposób podzielić się nią z kibicami - powiedział właściciel piłki Tunezyjczyk Ali Bin Nasser, który sędziował tamto spotkanie.

Aukcję zaplanowano na 16 listopada. Wcześniej sprzedano koszulkę Maradony z tego meczu za 7,14 mln funtów (ok. 40 mln zł).

Uważany za jednego z najlepszych piłkarzy w historii Argentyńczyk zmarł w listopadzie 2020 roku w wieku 60 lat.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ulrich Nersinger

Wielkie tajemnice. Aura skandalu. Materiał na dziesiątki filmów sensacyjnych. Wszystko to w jednej książce

Wydaje się, że Dekalog zakazuje szpiegowania. Ale czy na pewno? W swojej długiej historii Stolica Apostolska była uwikłana w znacznie więcej...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Na aukcję trafi piłka, którą w 1986 roku słynną bramkę ręką zdobył Maradona
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.