Na bankiecie noblowskim Tokarczuk zasiądzie na honorowym miejscu

Na bankiecie noblowskim Tokarczuk zasiądzie na honorowym miejscu
(fot. PAP/EPA/Jonas Ekstroemer)
3 miesiące temu
PAP / kk

Na bankiecie noblowskim, który odbędzie się we wtorek wieczorem po ceremonii wręczenia nagród Nobla, Olga Tokarczuk zasiądzie pomiędzy królem Szwecji Karolem XVI Gustawem i księciem Danielem oraz naprzeciw królowej Sylwii - ujawniła Fundacja Noblowska.

Towarzyszący laureatce literackiego Nobla Grzegorz Zygadło został umieszczony po drugiej stronie honorowego stołu. Mąż Tokarczuk sąsiadować będzie z dwiema kobietami: żoną premiera Stefana Loefvena oraz szwedzką minister finansów Magdaleną Andersson.

Królowej Szwecji Sylwii towarzystwa przy stole dotrzymywać będą laureat Nagrody Nobla z fizyki James Peebles oraz tradycyjnie prezes Fundacji Noblowskiej Carl-Henrik Heldin.

Przy honorowym stole zasiądą także inni członkowie rodziny królewskiej, m.in. następczyni tronu księżniczka Wiktoria oraz księżnicznika Madaleine, a także pozostałych 13 goszczących w Sztokholmie laureatów tegorocznych nagród Nobla.

Daleko z boku długiego stołu posadzony został laureat literackiego Nobla za 2019 rok, budzący kontrowersje za swoje proserbskie wypowiedzi na temat wojny w byłej Jugosławii, Austriak Peter Handke. Obok niego zasiądzie m.in. Helena Norlen żona przewodniczącego szwedzkiego parlamentu.

Ponadto przy honorowym stole zarezerwowano miejsca dla członków szwedzkiego rządu: premiera Stefana Loefvena, szefowej MSZ Szwecji Ann Linde oraz minister kultury Amandy Lind.

Jak informowała wcześniej PAP Fundacja Noblowska, z powodu dużej liczby noblistów - w tym roku Nobla odbierze aż 14 osób - ceremonia wręczenia Nobli oraz bankiet będą wymagały wyjątkowej organizacji oraz logistyki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Na bankiecie noblowskim Tokarczuk zasiądzie na honorowym miejscu
Komentarze (1)
HR
Henryk Romano
11 grudnia 2019, 09:12
Czegoś tu nie rozumiem. Tokarczuk dostała Nobla za rok 2018? I siedzi na przy głównym stole, a Handke za rok 2019 i przy "długim stole" z boku (czy to ten główny stół czy jakiś boczny?) To znaczy, że za rok on będzie siedział przy głównym stole, a nowy laureat za rok 2020 będzie przy bocznym? Jak to jest? Dziwne. No i te "kontrowersje", że katolik (jak to możliwe w dzisiejszym świecie, i że miał czelność wychylić się poza poprawność polityczną jednym artykułem. Czyli za karę, jak niegrzeczny uczeń został postawiony "do kąta". Pięknie. Bawcie się tak dalej panowie i panie Szwedzi.

Skomentuj artykuł

Na bankiecie noblowskim Tokarczuk zasiądzie na honorowym miejscu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.