Najwięcej zakażeń SARS-CoV-2 notuje się u osób od 21-30 roku życia

Najwięcej zakażeń SARS-CoV-2 notuje się u osób od 21-30 roku życia
Zdj.: Pavel SawyerChepelev/depositphotos.com
PAP/tkb

50 proc. zakażeń stanowią obecnie osoby do 40 roku życia; najwięcej jest w grupie wiekowej 21-30 lat; większość chorych na COVID-19 to osoby niezaszczepione - informuje PAP za rzecznikiem ministerstwa zdrowia Wojciechem Andrusiewiczem.

Rzecznik zaznaczył, że 50 proc. zakażeń stanowią osoby do 40. roku życia. "Natomiast osoby od 65. roku życia to jest 27 proc. Widać więc, że gros osób, które dziś się zakażają, to są osoby młode" - powiedział Andrusiewicz. Podkreślił, że "najwięcej zakażeń jest nadal w grupie wiekowej 21-30 lat". "Obserwujemy wzmożenie tego trendu. Większość z tych osób jest niezaszczepionych" - wskazał rzecznik MZ.

Zwrócił uwagę, że od stycznia - od kiedy podawana jest w Polsce druga dawka szczepionki - na 1 000 300 osób, które zachorowały na COVID-19, jedynie 8,5 tys. stanowiły osoby w pełni zaszczepione, u których upłynęło 14 dni od drugiej dawki, co stanowi 1 proc.

Jak dodał - Od stycznia 46 tys. 100 osób zmarło, z tego w pełni zaszczepionych było 635 z nich, co stanowi 1,3 proc. "Widzimy więc, w jakim stopniu szczepienia w Polsce chronią obywateli przed zakażeniem" - powiedział Andrusiewicz, apelując do Polaków o zaszczepienie się.

Podkreślił, że szczepienia mogą uchronić przed czwartą falą. Widzimy, że liczba zakażeń w Europie rośnie - Wielka Brytania, Holandia, Dania, Francja, Niemcy - jednak osoby zaszczepione nie trafiają do szpitali. Większość zakażeń jest w grupach wiekowych, które jeszcze się nie zaszczepiły.

Przypomniał także, że w przypadku wątpliwości można skorzystać z infolinii NFZ i wyjaśnić wszelkie zawiłości.

15 lipca  Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 105 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Dotyczą one osób z województw: mazowieckiego (18), wielkopolskiego (13), kujawsko-pomorskiego (10), podkarpackiego (8), dolnośląskiego (7), podlaskiego (7), pomorskiego (7), śląskiego (6), lubelskiego (5), łódzkiego (4), opolskiego (4), małopolskiego (3), świętokrzyskiego (3) i zachodniopomorskiego (2).

Z powodu COVID-19 zmarło 12 osób.

Źródło: PAP/tkb

Książki na wakacje ze specjalnym rabatem dla czytelników Deonu! W dniach 11-18 lipca 2021 r. wpisz kod WAKACJED i skorzystaj z 40 proc. rabatu na wszystkie książki Wydawnictwa WAM i Mando oraz 15 proc. na książki innych wydawców.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso
25,83 zł
36,90 zł

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Najwięcej zakażeń SARS-CoV-2 notuje się u osób od 21-30 roku życia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.