Napastnik obciął głowę nauczycielowi, który mówił o wolności słowa

Napastnik obciął głowę nauczycielowi, który mówił o wolności słowa
fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON
PAP / pk

Nauczycielowi historii obcięto głowę niedaleko szkoły pod Paryżem, w której prowadził lekcje na temat wolności słowa i pokazywał karykatury Mahometa. Komentatorzy określają atak jako islamistyczne szaleństwo, które przekroczyło etap horroru.

Mężczyzna z obciętą głową został znaleziony około 200 metrów od liceum w podparyskim Conflans Saint-Honorine w departamencie Yvelines w piątek około godz. 17.

Prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie „zabójstwa w związku z przedsięwzięciem terrorystycznym”.

Nauczyciel prowadził zajęcia na temat wolności słowa i pokazywał podczas nich karykatury Mahometa.

DEON.PL POLECA

Źródła policyjne informują, że zamachowiec noszący pas szahida krzyczał „Allahu akbar”. Policja zastrzeliła zamachowca, którego nie udało się obezwładnić, gdy kręcił się w pobliżu szkoły z białą bronią. Policja podejrzewa, że mężczyzna mógł być ojcem jednego z uczniów.

Z kolei według telewizji BFM zabójca ma 18 lat i urodził się w Moskwie.

Akcja policji i obecnych na miejscu strażaków zakończyła się po godz. 20.

„To Republika jest atakowana” - stwierdził minister edukacji narodowej Jean-Michel Blanquer.

„Szok i uczucie strachu towarzyszy nam wszystkim” – skomentował zdarzenie deputowany z departamentu Val d’Oise Aurelien Tache.

Dziennik „Le Figaro” informuje, że był to już 33. terrorystyczny atak we Francji od 2017 roku. „Barbarzyństwo u bram Paryża stanowi «endogeniczne» zagrożenie, które obezwładnia Francję” – komentuje gazeta.

Zastępca redaktora naczelnego „Paris Match” Regis Le Sommer nazywa zabójstwo barbarzyństwem, wskazując, że wprawdzie nadzór służb nad osobami powiązanymi z terrorystami się poprawia, ale obecna wojna terrorystów ze społeczeństwem polega na tym, że "każdy łapie za jakąkolwiek broń i uderza w miastach i na przedmieściach”.

Terroryści wykorzystują samouczki publikowane w internecie, podążając za propagandą Państwa Islamskiego – podkreśla były szef służb antyterrorystycznych i szef gabinet ministra sprawę wewnętrznych Pierre de Bousquet de Florian.

Przebywający w Maroku minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin natychmiast wrócił do Paryża i jest w kontakcie z premierem i prezydentem. Na miejsce zdarzenia udał się prezydent Emmanuel Macron.

Media podkreślają, że do zabójstwa doszło trzy tygodnie po ataku nożem rzeźnickim dokonanym przez 18-letniego Pakistańczyka Hassana H. na dwóch pracowników agencji informacyjnej Premieres Lignes przed budynkiem dawnej siedziby satyrycznego "Charlie Hebdo", który przedrukował ponownie karykatury Mahometa w związku z trwającym procesem 14 podejrzanych o współudział w masakrze na redakcję tygodnika w styczniu 2015 r. oraz sklepu HyperCacher.

Podobny do piątkowego ataku zamach miał już miejsce w Saint-Quentin-Fallavier w departamencie Izery w czerwcu 2015 r. 35-letni pracownik Yassin Salhi ściął wówczas głowę swojemu szefowi, Herve Cornarze. Głowę Cornary znaleziono zwisającą z ogrodzenia fabryki, w której pracował. Zabójca aresztowany na miejscu zbrodni popełnił samobójstwo w więzieniu w grudniu 2015 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz

Czy duchowość może szkodzić?
Gdzie zaczyna się opętanie, a gdzie choroba?
Czy myśli bluźniercze podsyłają nam demony?
Czym różni się zwykły smutek od depresji?

Ksiądz Krzysztof Grzywocz był niewątpliwie jednym z najbardziej...

Skomentuj artykuł

Napastnik obciął głowę nauczycielowi, który mówił o wolności słowa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.