NASA wyśle w kosmos "Wiadomość w butelce". Ty też możesz mieć udział w tym projekcie!

NASA wyśle w kosmos "Wiadomość w butelce". Ty też możesz mieć udział w tym projekcie!
Fot. SpaceX / unsplash.com
PAP / tk

Amerykańska agencja kosmiczna NASA zachęca do wysłania swoich imion jako podpisów do wiersza, który poleci na pokładzie sondy Europa Clipper w kierunku Jowisza. Swoje imię może zgłosić każda chętna osoba z całego świata.

Wysyłanie imion lub komunikatów na pokładach sond kosmicznych zaczyna być coraz popularniejsze. Przykładowo, wzorem zbierania mil w liniach lotniczych, NASA oferowała w kilku misjach marsjańskich wyrobienie wirtualnej karty pokładowej na dany lot i kolekcjonowanie kosmicznych mil, sumując trasę jaką pokonały sondy.

Nasze imiona w kosmosie

Tym razem można wysłać swoje imię na Europę, księżyc Jowisza, do którego w październiku 2024 roku poleci bezzałogowa sonda kosmiczna Europa Clipper. Zebrane imiona będą podpisami pod wierszem napisanym specjalnie dla tej misji kosmicznej. Będą podróżować przez miliardy kilometrów w przestrzeni kosmicznej.

Projekt zbierania podpisów pod wierszem nosi nazwę "Message in the Bottle", czyli "Wiadomość w butelce". Imiona otrzymane przez NASA do końca grudnia 2023 roku zostaną zapisane na mikroczipie, razem z wierszem napisanym przez Adę Limón, zatytułowanym "In Praise of Mystery: A Poem for Europa" ("Pochwała tajemnicy: wiersz dla Europy").

Jak wziąć udział w projekcie NASA?

Wiersz można przeczytać i usłyszeć jego recytację w wykonaniu autorki na tej stronie, na której można również zgłosić swoje imię do kosmicznej podróży.

Strona internetowa umożliwia utworzenie i pobranie pamiątki – ilustracji pokazującej nasze imię z wiadomością w butelce, z Europą i Jowiszem w tle. NASA zachęca do dzielenia się wiadomością w mediach społecznościowych, korzystając z hashtaga #SendYourName.

Sonda kosmiczna Europa Clipper jest aktualnie w trakcie budowy. Jej start zaplanowany jest na 2024 rok. Po przebyciu 2,6 miliarda kilometrów, w 2030 roku dotrze do systemu Jowisza. Będzie krążyć po orbicie wokół Jowisza i około 50 razy przeleci w pobliżu Europy, co doda do długości trasy podróży kolejne 800 tysięcy kilometrów.

Celem projektu Europa Clipper jest zbadanie przypuszczalnych podpowierzchniowych oceanów na księżycu Europa. Sonda będzie też badać pokrywę lodową i atmosferę księżyca. Obecnie w stronę Jowisza leci europejska sonda JUICE, a wokół planety krąży amerykańska sonda Juno.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Janowska, Grzegorz Jankowicz, Michał Sowiński

Na jaką zmianę czeka świat?

Autorzy przepytują Martína Caparrósa, Bogdana de Barbaro, Jacka Dukaja i wiele innych autorytetów. Czy będziemy nieśmiertelni? Czy na naszych oczach rodzi się nowa kasta uprzywilejowanych? A może rozwój cywilizacji przerwie...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

NASA wyśle w kosmos "Wiadomość w butelce". Ty też możesz mieć udział w tym projekcie!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.