Naukowcy coraz bliżej stworzenia szczepionki na raka. Może być dostępna już w 2030 roku

Naukowcy coraz bliżej stworzenia szczepionki na raka. Może być dostępna już w 2030 roku
Fot. lev dolgachov / depositphotos.com
rp.pl / tk

Założyciele niemieckiej firmy BioNTech informują, że ich naukowcy są coraz bliżej opracowania szczepionki na raka, a pracę nad nią przyspieszyła pandemia COVID-19. Według założycieli przedsiębiorstwa szczepionka miałaby być dostępna już w 2030 roku.

Pozytywy pandemii COVID-10

„Profesor Ugur Sahin i doktor Ozlem Tureci dokonali przełomu w leczeniu komórek rakowych. Wszystko dzięki ich wcześniejszym badaniom nad szczepionką przeciwko COVID-19” – podaje rp.pl.

Badacze założyli w 2008 roku firmę BioNTech, która razem z Pfizerem stworzyła szczepionkę przeciw koronawirusowi. Jak się okazało, pracę nad tą szczepionką dały impuls do kolejnych badań nad tym, jak poprzez szczepienie pokonać nowotwór.

– Każdy krok, każdy pacjent, którego leczymy w naszych badaniach nad rakiem, pomaga nam dowiedzieć się więcej o tym, z czym musimy się jeszcze zmierzyć i jak sobie z tym poradzić – zaznaczyła w rozmowie ze Sky News doktor Ozlem Tureci, dyrektor medyczny BioNTech.

Szczepionka na raka już w 2030 roku

Doktor Tureci dodała, że stworzenie szczepionki przeciw COVID-19 na tyle przyspieszyło badanie nad szczepionkami przeciwnowotworowymi, że prawdopodobnie będą one dostępne już w 2030 roku.

DEON.PL POLECA

– To, co opracowaliśmy przez dziesięciolecia, tworząc szczepionki na raka, było podstawą dla opracowania szczepionki przeciwko COVID-19, a teraz ta szczepionka i doświadczenie w jej opracowywaniu napędzają naszą pracę nad szczepionkami na raka – powiedziała badaczka.

– Nauczyliśmy się, jak tworzyć lepsze, szybciej produkowane szczepionki. Nauczyliśmy się, jak reaguje układ odpornościowy ludzi na mRNA – zaznaczyła dr Tureci.

„Dzięki cząstkom przekaźnikowym mRNA system immunologiczny ma być pobudzany do zwalczania komórek rakowych. Pozwoli to na szybką i względnie łatwą produkcję bardzo spersonalizowanych szczepionek przeciwnowotworowych” – podaje „Rzeczpospolita”.

Źródło: rp.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
François Desgrandchamps

Misja: prostata

Tak, masz prostatę – jak każdy mężczyzna. I tylko od Ciebie zależy, czy będziesz z nią żył w przyjaźni, czy wejdziecie na wojenną ścieżkę.

Zanim podejmiesz ofensywę, spróbuj dyplomacji:

  • obserwuj swój organizm i...

Skomentuj artykuł

Naukowcy coraz bliżej stworzenia szczepionki na raka. Może być dostępna już w 2030 roku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.