Naukowcy informują o "przebudzeniu" wirusów sprzed 48,5 tys. lat. Tkwiły w wiecznej zmarzlinie

Naukowcy informują o "przebudzeniu" wirusów sprzed 48,5 tys. lat. Tkwiły w wiecznej zmarzlinie
Fot. Jason Row / depositphotos.com
PAP / tk

Udało się przywrócić aktywność wirusów, tkwiących w syberyjskiej wiecznej zmarzlinie nawet od 48,5 tys. lat. Informują o tym naukowcy w serwisie „bioRxiv” we wstępnej, nierecenzowanej wersji artykułu.

Badania dotyczące wirusów przeprowadzili naukowcy z Universite Aix-Marseille we Francji, którzy już wcześniej "ożywili" liczącego 30 tys. lat wirusa, znalezionego w syberyjskiej wiecznej zmarzlinie w 2014 roku. Teraz Francuzi pobili rekord: zidentyfikowali i „ożywili” 13 starożytnych wirusów należących do pięciu różnych kladów, które od epoki lodowcowej znajdowały się głęboko w syberyjskiej wiecznej zmarzlinie.

Spotkanie z wirusami kwestią czasu

Autorzy badania uważają takie zamrożone wirusy za warte zbadania zagrożenie. Przypominają, że klimat się zmienia i wieczna zmarzlina rozmarza, więc ich uwolnienie się i "spotkanie" z nimi jest prawdopodobnie kwestią czasu.

Najstarsza próbka wiecznej zmarzliny, z której uzyskano aktywnego wirusa, miała około 48,5 tys. lat. Trzy inne wirusy (Pithovirus mammoth, Pandoravirus mammoth i Megavirus mammoth) wyizolowano z liczących 27 tys. lat zamrożonych odchodów mamuta, oraz fragmentu wiecznej zmarzliny zawierającego duża ilość wełny mamuta.

Wirusy w żołądku wilka

W zamrożonej zawartości żołądka wilka syberyjskiego odkryte zostały kolejne dwa wirusy: Pacmanvirus lupus i Pandoravirus lupus. Jak wykazały laboratoryjne eksperymenty z jednokomórkowymi amebami żyjącymi w glebie i wodzie, "odmrożone" wirusy nadal są zdolne do zakażania pierwotniaków.

- 48,5 tys. lat to światowy rekord – powiedział "New Scientistowi" Jean-Michel Claverie, jeden z autorów artykułu i profesor genomiki i bioinformatyki w Szkole Medycznej Universite Aix-Marseille, komentując osiągnięcie.

Wzrost temperatur pobudzi wirusy

Rosnące temperatury spowodowane zmianami klimatycznymi prawdopodobnie rozbudzą wiele zagrożeń. Zdaniem autorów badań wysiłki należy skoncentrować na wirusach infekujących organizmy eukariotyczne, na temat których opublikowano niewiele badań.

„Jak niestety dobrze udokumentowały ostatnie (i trwające) pandemie, każdy nowy wirus, nawet spokrewniony ze znanymi rodzinami, prawie zawsze wymaga opracowania wysoce specyficznych odpowiedzi medycznych, takich jak nowe leki przeciwwirusowe lub szczepionki” – piszą naukowcy.

„Nie ma odpowiednika antybiotyków o szerokim spektrum działania przeciwko wirusom. Uzasadnione jest zatem rozważenie ryzyka, że starożytne cząsteczki wirusa pozostaną zakaźne i wrócą do obiegu poprzez rozmrożenie starożytnych warstw wiecznej zmarzliny" – dodają.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jan Świtała

Krew, łzy i czarny humor. Codzienność ratownika medycznego

Podrzucane przed urlopem na oddział babcie, zalany imprezowicz z własną ręką pod pachą i pocięte łby kiboli do zszycia. O tej rzeczywistości politycy wolą nie wspominać, ale...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Naukowcy informują o "przebudzeniu" wirusów sprzed 48,5 tys. lat. Tkwiły w wiecznej zmarzlinie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.