Nie żyje aktor Maciej Kujawski. Grał w "Na wspólnej", był głosem Kubusia Puchatka

Nie żyje aktor Maciej Kujawski. Grał w "Na wspólnej", był głosem Kubusia Puchatka
Fot. Janosch Diggelmann / unsplash.com
PAP / tk

W wieku 70 lat zmarł aktor teatralny i telewizyjny Maciej Kujawski. Występował m.in. w takich serialach jak "Na wspólnej", "Czas honoru" czy "Lokatorzy". Podkładał także głos pod Kubusia Puchatka. O śmierci aktora poinformował Teatr Kwadrat.

"Minionej nocy odszedł od nas, nasz serdeczny kolega i wspaniały aktor związany z naszym Teatrem od 1986 r." - poinformował w czwartek na Facebooku o śmierci aktora Macieja Kujawskiego stołeczny Teatr Kwadrat.

Kim był aktor Maciej Kujawski?

Maciej Kujawski urodził się 23 lutego 1953 r. w Warszawie. Ukończył XXV Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Wybickiego w Warszawie. W 1978 r. obronił dyplom na Wydziale Aktorskim PWST im. A. Zelwerowicza w Warszawie.

"Zadebiutował w teatrze w 1977 r. (w roli posłańca – przyp. red.) w 'Podróży po Warszawie' w reż. Andrzeja Strzeleckiego na scenie Teatru na Woli w Warszawie, za dyrekcji Tadeusza Łomnickiego" - przypomniano we wpisie. W latach 1979-86 Kujawski należał do zespołu stołecznego Teatru na Woli w Warszawie.

Od 1986 r. aż do śmierci związany był z zespołem Teatru Kwadrat w Warszawie. "Nigdy nie zapomnimy Twojej scenicznej obecności w takich chociażby sztukach, jak 'Szalone nożyczki', 'Sługa dwóch Panów', 'Ośle lata', 'Mój przyjaciel Harvey', 'Przyjazne dusze', 'Przez park na boska'" - napisano na Fb teatru.

DEON.PL POLECA

"Mimo przeciwności losu, które stawały na Twojej drodze zawsze potrafiłeś nas rozbawić. Gdy widziałeś, że ktoś jest smutny, przychodziłeś i odzywałeś się głosem Kubusia Puchatka (Maciej Kujawski przez wiele lat użyczał głosu tej szalenie popularnej postaci), a wtedy dzień stawał się lepszy. Maciek zawsze był naszym słońcem i zawsze wychodził zza chmur, gdy ktoś tego potrzebował" - przypomniano.

"Maćku, byłeś naszym serdecznym kolegą i wybitnym aktorem. Dziękujemy za wszystko, co nam dałeś jako aktor i jako przyjaciel. Będzie nam Ciebie bardzo brakowało. Spoczywaj w pokoju" - czytamy we wpisie podpisanym przez Zespół Teatru Kwadrat.

Aktor w swojej karierze wystąpił w 36 przedstawieniach oraz w dwóch spektaklach Teatru Telewizji. Widzowie po raz ostatni mogli podziwiać artystę na scenie Teatru Kwadrat w przedstawieniu "Ślub doskonały" wg "Wieczoru kawalerskiego" Robina Hawdona w reż. Marcina Sławińskiego (prem. 4 stycznia 2019 r.).

Maciej Kujawski od 1996 r. zajmował się również dubbingiem. Od 2002 r. aktor użyczał głosu Kubusiowi Puchatkowi w filmowej bajce i grach komputerowych z udziałem Puchatka. Artysta grywał też w licznych filmach i serialach, jak "Na Wspólnej" (rola Stefana Dębka), "Czas honoru" (Jakubiak, nabywca mieszkania Ryszkowskich), "Egzamin z życia" (rola Jóźwiaka), "Ale się kręci" (postać aktora Śledziewskiego), "Dwie strony medalu" (nauczyciel Marian) czy "Lokatorzy", gdzie kreował Jurka, właściciel pubu "Muszelka". W 2022 r. zagrał Pana Miecia w filmie fabularnym "Tonia" w reż. Marcina Bortkiewicza.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Siedem spojrzeń na granicę życia i śmierci

Współczesna medycyna coraz skuteczniej przedłuża życie. Czym się kierować przy rozwiązywaniu wynikających stąd dylematów? Jak do tych problemów należy podchodzić od strony etycznej i duchowej? Na co powinna...

Skomentuj artykuł

Nie żyje aktor Maciej Kujawski. Grał w "Na wspólnej", był głosem Kubusia Puchatka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.