Niemcy nie wyślą autobusów po migrantów. Berlin dementuje pogłoski
Niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zabrało głos wobec pojawiających się pogłosek, jakoby rząd niemiecki miał zamiar wysłać autobusy i zabrać z granicy polsko-białoruskiej koczujących tam migrantów.
Niemiecki MSZ: To niebezpieczne plotki
"Informacje o rzekomych autobusach, które miałyby zabrać migrantów z granicy polsko-białoruskiej do Niemiec, to niebezpieczne plotki" – potwierdziło w niedzielę na Twitterze niemieckie MSZ, a także rzecznik MSW Steve Alter.
O plotkach rozpuszczanych wśród przebywających na Białorusi migrantach, że przyjadą po nich autobusy z Niemiec, które Polska przepuści, mówił w sobotę rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. „To kłamstwo - podkreślił Żaryn, podkreślając, że „polska granica będzie nadal silnie chroniona przez polskie siły”.
"Wśród migrantów rozpuszczane są plotki o zorganizowanej akcji, która ma się odbyć 15 listopada” - napisał Żaryn w sobotę na Twitterze. W kolejnym wpisie zaznaczył, że jest to kłamstwo. „Autorzy tych plotek liczą, że uda się zachęcić migrantów do szturmu na granicę Polski. Może dojść do niebezpiecznych sytuacji" - dodał.
Autobusy z Niemiec? "Ktokolwiek tak twierdzi, rozsiewa kłamstwa"
W niedzielę, powołując się na wpis Żaryna, niemieckie MSW potwierdziło słowa strony polskiej: „Niemiecki rząd federalny nie organizuje takich autobusów, aby przewieźć ludzi z Białorusi (…) Nie ma też planów w tym zakresie. Ktokolwiek tak twierdzi, rozsiewa kłamstwa. Sytuacja w strefie przygranicznej jest niebezpieczna. Nie idźcie tam”.
Także w niedzielę na Twitterze pojawił się powtórny apel ze strony niemieckiego MSZ, tym razem również w językach angielskim i arabskim: „Pogłoski, że Niemcy planują przysłanie autobusów, żeby zabrać ludzi z Białorusi przez Polskę do Niemiec, są nieprawdziwe. Ktokolwiek rozsiewa takie kłamstwa, naraża ludzi na niebezpieczeństwo”.
Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez polski rząd w pasie przygranicznym po białoruskiej stronie granicy z Polską przebywa obecnie ok. 2-4 tys. migrantów. Regularnie dochodzi do prób siłowego przekroczenia granicy oraz prowokacji ze strony służb białoruskich. Od 2 września, w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy.
Skomentuj artykuł