Niemcy. Wybory (wyniki exit polls): lekka wygrana SPD; CDU z najgorszym wynikiem w historii

Niemcy. Wybory (wyniki exit polls): lekka wygrana SPD; CDU z najgorszym wynikiem w historii
Niemcy. Liderzy partyjni w wyborach do Bundestagu (fot. Michele Tantussi/Getty Images/EPA/PAP)
PAP/mk

W niedzielnych wyborach do Bundestagu minimalnie większe poparcie uzyskała SPD, zyskując 25,8 proc. głosów, przy 24,2 proc. dla CDU/CSU - taki wynik pokazuje drugie tego dnia badanie exit polls. Pierwsze wskazuje na remis dwóch głównych sił politycznych Niemiec.

Socjaldemokraci z SPD uzyskali 25,8 proc. głosów w niedzielnych wyborach do niemieckiego Bundestagu; chadecy z CDU/CSU mają 24,2 proc. poparcia - wynika z sondażu exit polls dla stacji ZDF.

Według badania dla telewizji ARD, SPD i CDU/CSU uzyskały po 25 proc. głosów.

Dla chadeckiej Unii jest to jednak najgorszy wynik w jej historii. Sekretarz generalny CDU Paul Ziemiak skomentował, że porażki wyborcze są gorzkie, ale wynik obu rywalizujących ugrupowań jest zbliżony. - To będzie długa noc - powiedział Ziemiak.

W sondażu dla ARD na trzecim miejscu uplasowali się Zieloni z 15 proc. głosów. Liberalna FDP i prawicowo-populistyczna AfD uzyskały po 11 proc. poparcia. Lewica ma 5 proc. głosów.

W sondażu zaprezentowanym przez ZDF Zieloni uzyskali 14,7 proc. głosów, liberalna FDP - 11,8 proc., prawicowo-populistyczna AfD - 10,1 proc., Lewica - 5 proc.

Kandydat SPD na kanclerza Niemiec Olaf Scholz określił wynik socjaldemokratów w niedzielnych wyborach do Bundestagu jako "wielki sukces". - Wyborcy jasno wyrazili swoje życzenie, "aby następny kanclerz nazywał się Olaf Scholz - powiedział polityk SPD.

Scholz podkreślił też: - Pokazaliśmy, że mamy to, czego potrzeba do rządzenia krajem - jedność, która jest popierana przez wszystkich.

Chadecy nie składają jeszcze broni. - Liczby pokazują, że istnieje możliwość stworzenia koalicji Unii (CDU/CSU), Zielonych i FDP - powiedział  Paul Ziemiak w telewizji ARD po ogłoszeniu rezultatów sondaży powyborczych.

Po 16 latach rządzenia z urzędu kanclerza Niemiec ustępuje 67-letnia Angela Merkel, które od pewnego czasu przekazywała już władzę w CDU swoim następcom i zapowiedziała wycofanie z polityki po obecnych wyborach.

 

Na początek jesieni, w dniach 23-30 września 2021 r., mamy dla was rabat do 40 proc. na publikacje WAM i MANDO oraz 15 proc. na książki innych wydawców. Wpisz kod: JESIEN21D

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Niemcy. Wybory (wyniki exit polls): lekka wygrana SPD; CDU z najgorszym wynikiem w historii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.