Niepokojące doniesienia o sztucznej inteligencji. Stwarza zagrożenie dla uczciwości kolejnych wyborów

Niepokojące doniesienia o sztucznej inteligencji. Stwarza zagrożenie dla uczciwości kolejnych wyborów
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Postępy w dziedzinie sztucznej inteligencji stanowią rosnące zagrożenie dla uczciwości następnych wyborów powszechnych w Wielkiej Brytanii, a w szczególności w ich przebieg może chcieć ingerować Rosja - ostrzegło brytyjskie Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC).

W corocznym przeglądzie kwestii związanych z cyberbezpieczeństwem agencja, będąca częścią wywiadu elektronicznego GCHQ, ostrzegła przed perspektywą coraz bardziej realistycznych, fałszywych nagrań wideo i innych form dezinformacji mających na celu wpłynięcie na preferencje wyborców. Dotyczy to zarówno Wielkiej Brytanii, gdzie wybory odbędą się najprawdopodobniej w przyszłym roku, jak i innych zachodnich demokracji, w tym USA.

Sztuczna inteligencja stwarza zagrożenie dla uczciwości wyborów

"Choć głosowanie papierowe w Wielkiej Brytanii w wyborach powszechnych znacznie utrudnia ingerowanie w nasze wybory, następne wybory będą pierwszymi, które odbędą się na tle znaczących postępów w dziedzinie sztucznej inteligencji. Ale to raczej zdolność sztucznej inteligencji do włączania istniejących technik, a nie stwarzanie zupełnie nowe zagrożeń, stanowi największe ryzyko" - ostrzega NCSC. Wskazało na sfabrykowane posty i kampanie typu deepfake rozprzestrzeniające się w mediach społecznościowych z dużą prędkością.

NCSC opisało, jak "krajobraz zagrożeń" ewoluował "znacząco" od ostatnich wyborów do Izby Gmin w 2019 r., w szczególności w następstwie wojny Rosji z Ukrainą. Konflikt ten "sprawił, że perspektywa wpływania na dyskurs polityczny w demokracjach stała się jeszcze bardziej atrakcyjna dla podmiotów państwowych" - oceniła agencja.

DEON.PL POLECA

Ostrzegła również przed pojawieniem się podmiotów cybernetycznych, które są powiązane z wrogimi państwami, takimi jak Rosja, i mają te same cele ideologiczne, ale mogą działać z mniejszą powściągliwością. Jak wskazała, jest to "nowa klasa przeciwników, którym Wielka Brytania musi się przeciwstawiać".

"NCSC ocenia, że wydarzenia demokratyczne, takie jak wybory, prawie na pewno stanowią atrakcyjne cele dla wrogich podmiotów, a zatem organizacje i osoby fizyczne muszą być przygotowane na zagrożenia, stare i nowe" - napisano. Oprócz skupienia się na Rosji, NCSC w raporcie zwróciło również uwagę na ciągłe zagrożenie cybernetyczne ze strony Chin, Iranu i Korei Północnej.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tiago Forte

Uporządkuj swoje informacje, znajduj je w kilka sekund i uwolnij swoją kreatywność!

Po raz pierwszy w historii możemy sięgać do wiedzy w każdej chwili, z każdego miejsca na świecie. Nigdy nie było lepszego czasu na...

Skomentuj artykuł

Niepokojące doniesienia o sztucznej inteligencji. Stwarza zagrożenie dla uczciwości kolejnych wyborów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.