Niespotykany skarb w lesie pod Szczecinem. Poszukiwacze odnaleźli 70 złotych monet

Niespotykany skarb w lesie pod Szczecinem. Poszukiwacze odnaleźli 70 złotych monet
Fot. Magnetyczny Szczecin / YouTube.com
PAP / tk

Dolary i ruble - łącznie 70 złotych monet - odnaleźli pasjonaci historii ze Stowarzyszenia Szczecińska Grupa Eksploracyjna w lesie pod Szczecinem. Monety ukryte były w metalowej puszce.

Skarb w lesie pod Szczecinem

- Wybraliśmy się wczoraj z dwoma znajomymi ze stowarzyszenia na standardowe poszukiwania rzeczy pozostałych po drugiej wojnie światowej – guzików, monet. Ale nikt się nie spodziewał znalezienia złotych monet – mówił Łukasz Istelski ze Stowarzyszenia Szczecińska Grupa Eksploracyjna. Wyjaśnił, że stowarzyszenie szuka śladów po walkach z początku 1945 r. - bitwy o Szczecin.

- Kolega w pewnym momencie zawołał nas, krzycząc "chłopaki, to chyba nie jest to, co myślę, że jest!" - relacjonował Istelski.

Wydobyta z ziemi metalowa puszka, która zakopana była na głębokości ok. 15-20 cm, była bardzo skorodowana. Jak mówił, "rozpadała się w rękach". Wysypały się z niej złote monety: dolary i ruble.

- To spełnienie marzeń każdego detektorysty, każdego poszukiwacza. To nie tylko skarb materialny, ale przede wszystkim wielkie wydarzenie – powiedział.

Istelski zaznaczył, że schowane monety mogły mieć związek z działaniami wojennymi, ale ich pochodzenia można się zaledwie domyślać.

Zapytany o wartość znaleziska odpowiedział, że dla stowarzyszenia jest ono bezcenne. Dodał, że wartość numizmatyczna monet przekracza 100 tys. zł. Podkreślił, że monety zostaną przekazane do starostwa powiatowego.

- Staramy się pokazać, że detektorysta to nie tylko ten, który chodzi i rozkopuje pola rolnikom, bo niestety i takie osoby się zdarzają, ale że to osoby z pasją – mówił Istelski.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Andrzej Kozioł

Magia dawnego Krakowa to opowieść o życiu miasta i jego mieszkańców, tak barwna niczym krakowska szopka.

Czym pachniało miasto i co serwowano na ucztach pod dachem Sukiennic? Kto jeździł zaczarowaną dorożką i kiedy rozpoczęła się...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Niespotykany skarb w lesie pod Szczecinem. Poszukiwacze odnaleźli 70 złotych monet
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.