Norweski rząd rezygnuje z preparatów firm AstraZeneca i Janssen

Norweski rząd rezygnuje z preparatów firm AstraZeneca i Janssen
fot. Rafael Henrique | F O T O G R A / Depositphotos
1 miesiąc temu
PAP / pk

"Zdecydowaliśmy, że preparat AstraZeneca zostanie na stałe usunięty z naszego programu. Natomiast szczepionka firmy Janssen trafi do magazynu i zostanie wykorzystana w przypadku wystąpienia dużej epidemii" - ogłosiła w środę premier Norwegii Erna Solberg.

Rząd zapowiedział zaszczepienie jednocześnie grup wiekowych 18-24 oraz 40-44 lata przed osobami w wieku 25-39, które trafią na koniec kolejki. Jak tłumaczyła Solberg, "infekcja Covid-19 częściej występuje u młodych ludzi, a osoby powyżej 40 lat ponoszą większe ryzyko poważnego zachorowania".

Zapowiedziano także przekazanie o 60 proc. więcej szczepionek dla gmin, w których występuje trudniejsza sytuacja epidemiczna. Odbędzie się to kosztem innych miejsc, gdzie zakażenia są nieliczne.

Według władz Norwegii pierwsza dawka szczepionki powinna zostać zaoferowana wszystkim dorosłym obywatelom do przełomu lipca i sierpnia, jeśli dostawy preparatów będą przebiegać bez przeszkód.

W poniedziałek powołany przez rząd komitet ekspertów wydał opinię, w której odradził stosowanie szczepionek wektorowych firm AstraZeneca i Janssen (J&J).

Norweski rząd 11 marca wstrzymał szczepienia preparatem firmy AstraZeneca po doniesieniach o przypadkach zakrzepów krwi u zaszczepionych osób. Do tej pory wystąpiły one u sześciu osób, cztery z nich zmarły.

Szczepionka Janssen (J&J) nie została w Norwegii ostatecznie wprowadzona. Część niewykorzystanych szczepionek AstraZeneki przekazano Szwecji oraz Islandii, które stosują je w przypadku osób starszych.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso
25,83 zł
36,90 zł

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Norweski rząd rezygnuje z preparatów firm AstraZeneca i Janssen
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.