Nowa mutacja Covid-19 niepokoi naukowców. Co wiadomo o BA.2.75?

Nowa mutacja Covid-19 niepokoi naukowców.  Co wiadomo o BA.2.75?
Fot. Martin Sanchez / Unsplash
PAP/ kb

BA.2.75, szybko rozprzestrzeniający się podwariant Omikronu, niepokoi naukowców na świecie, rozprzestrzeniając się obecnie przede wszystkim w Indiach, ale pierwsze jego przypadki wykryto już m.in. w Niemczech i USA - pisze w poniedziałek amerykański "Time".

Na razie nie wiadomo, czy BA.2.75 może spowodować poważniejszą chorobą niż inne podwarianty Omikrona, w tym BA.5.

Nowy wariant koronawirusa - czym jest BA.2.75?

"Jest wciąż o wiele za wcześnie, aby wyciągać za dużo wniosków" - przekazał Matthew Binnicker, wirusolog ze szpitala Mayo Clinic w Rochester w amerykańskim stanie Minnesota.

"Wygląda jednak na to, że, szczególnie w Indiach, współczynniki transmisji wykazują wzrost wykładniczy" - dodał Binnicker.

DEON.PL POLECA

Najnowsza mutacja została wykryta w kilku stanach w Indiach i wydaje się rozprzestrzeniać tam szybciej niż inne warianty - powiedziała Lipi Thukral, badaczka z New Delhi. Zauważono go także w 10 innych krajach, w tym w Australii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Kanadzie, a trzy przypadki zostały ostatnio zidentyfikowane w USA.

Niepokój ekspertów budzi duża liczba mutacji odróżniających tę nową od poprzednich. Jak wyjaśnił Binnicker, niektóre z tych mutacji znajdują się w obszarach związanych z białkiem kolczastym i mogą pozwolić wirusowi na skuteczniejsze wiązanie się z komórkami. Innym problemem jest to, że ulepszenia genetyczne mogą ułatwić wirusowi omijanie przeciwciał. Jednocześnie eksperci utrzymują, że szczepionki i dawki przypominające są nadal najlepszą obroną przed ciężkim zachorowaniem.

Może minąć kilka tygodni, zanim dowiemy się, czy najnowsza mutacja Omikrona może wpłynąć na losy pandemii - skomentował "Time".

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Małgorzata Solecka

Twoje zdrowie jest zbyt cenne, abyś stracił je przez absurdy systemu

Najważniejsza jest diagnoza. Wszyscy wiemy, że polska opieka zdrowotna jest chora, ale czy w zetknięciu z nią jesteśmy bezradni?
Czy lekarstwa muszą być takie drogie?

Skomentuj artykuł

Nowa mutacja Covid-19 niepokoi naukowców. Co wiadomo o BA.2.75?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.