Nowoczesne urządzenie do radioterapii w Instytucie Onkologii w Krakowie

Nowoczesne urządzenie do radioterapii w Instytucie Onkologii w Krakowie
Zdj. ilustr. Fot. depositphotos.com
PAP/mk

Za prawie 11 mln zł zakupiony został nowoczesny akcelerator wysokoenergetyczny, który uruchomiony został w Narodowym Instytucie Onkologii w Krakowie.

Akcelerator wysokoenergetyczny TrueBeam to urządzenie najnowszej generacji do stosowania w radioterapii.

- Leczenie napromienianiem przy pomocy akceleratora TrueBean jest prowadzone przede wszystkim u chorych na raka piersi i na raka prostaty, zazwyczaj przeprowadzane jest po zabiegach operacyjnych. Urządzenie pozwala na wykorzystanie techniki napromieniania na wstrzymanym głębokim wdechu, oszczędzającej zdrowe organy i gwarantującej mniej powikłań, niż przy standardowej radioterapii – wyjaśniła Elżbieta Pluta, kierownik Zakładu Radioterapii krakowskiego oddziału Instytutu Onkologii.

Koszt zakupu aparatury to – jak przekazał Instytut Onkologii – prawie 11 mln zł, z czego 8,5 mln zł pochodzi z budżetu państwa w ramach programu Narodowa Strategia Onkologiczna.

DEON.PL POLECA

- Udało nam się pozyskać środki na zakup akceleratora z budżetu państwa, a w ciągu jednego roku ze środków własnych przeprowadzić adaptację pomieszczenia. Inwestycja odpowiada na potrzeby chorych wymagających radioterapii i umożliwia nam zwiększenie liczby wykonywanych procedur w tym zakresie – powiedział prof. Janusz Ryś, dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Onkologii

Zakupiony sprzęt zapewnia wysoką dokładność dostarczania dawki w zaplanowane miejsca i możliwość realizacji różnorodnych technik teleradioterapii.

Akcelerator jest wyposażony w zrobotyzowany stół terapeutyczny PerfectPitch o sześciu stopniach swobody, stosowany w najbardziej wymagających procedurach medycznych, umożliwiający korygowanie położenia pacjenta w każdej płaszczyźnie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Milena Kindziuk

Kim był starszy brat św. Jana Pawła II? Jak bardzo wpłynął na jego późniejsze decyzje? Oto unikalny portret Edmunda Wojtyły, ofiarnego lekarza, który inspirował przyszłego papieża, uczył go miłości do gór, aktorstwa, a także modlitwy....

Skomentuj artykuł

Nowoczesne urządzenie do radioterapii w Instytucie Onkologii w Krakowie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.