Fala nowotworów w Polsce. Onkolodzy alarmują

Fala nowotworów w Polsce. Onkolodzy alarmują
Fot. National Cancer Institute / Unsplash
6 miesięcy temu
polsatnews.pl / kb

W czwartek onkolodzy ze Szpitala Uniwersyteckiego (SU) w Krakowie zwrócili uwagę na bardzo niepokojący trend. W ostatnim czasie pojawiła się duża fala nowych rozpoznań nowotworów.

- Mamy ogromnie krytyczną sytuację. Jesteśmy w sytuacji w której nigdy nie byliśmy i nie wydawało się nawet, że możemy się znaleźć. Ta konferencja jest krzykiem, uświadamiającym i wołaniem o pomoc, bo jesteśmy na krawędzi. Wielu innym ośrodkom jest równie ciężko – stwierdził prof. Piotr Wysocki, kierownik Oddziału Klinicznego Onkologii podczas konferencji prasowej. 

W poprzednim roku rozpoznano 20 proc. mniej nowotworów, jednak było to spowodowane tym, że po prostu nie były diagnozowane.

Medycy z krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego szacują, że w bieżącym roku wspomniany wskaźnik znacząco wzrośnie. - Przewidujemy nałożenie się dwóch roczników pacjentów – z ubiegłego i z tego roku – zauważył profesor.

Według Wysockiego pacjenci, którzy nie musieli czekać na rozpoznanie, pojawią się w tym roku z nowotworem w poważniejszym stadium, wymagającym bardziej skomplikowanego i wieloetapowego leczenia.

- Cały system przez lata był na granicy wydolności. Pandemia spowodowała, że to się w tej chwili poskłada jak domek z kart – powiedział prof. Wysocki.

Ponadto zwrócił on uwagę, że poważnym problemem służby medycznej, szczególnie w tej trudnej sytuacji są braki w personelu.

- Nie ma farmaceutów, miejsca do przygotowania leków. Nie ma pielęgniarek, które by to podawały – wyliczył profesor dodając, że ze szpitala odeszło wiele pielęgniarek w wieku emerytalnym, które przerosła liczba osób do hospitalizacji.

Do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie rocznie trafia prawie 30 tys. osób z nowotworem, a prawie 100 tys. udzielanych jest porad.

Źródło: polsatnews.pl / kb

 Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Jan Kaczkowski, Joanna Podsadecka
24,43 zł
34,90 zł

Ostatnia rozmowa z księdzem Janem Kaczkowskim

Był inspiracją dla milionów ludzi - wierzących i niewierzących. Każdy, kto go słuchał, czuł: on mnie rozumie. Ksiądz Jan nie oferował tanich rad ani łatwych pocieszeń. Swoim życiem mówił:...

Skomentuj artykuł

Fala nowotworów w Polsce. Onkolodzy alarmują
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.