O co walczą politycy?

(fot. Krzysztof Białoskórski / sejm.gov.pl)

Zginął 18 września 1961 roku w katastrofie samolotu w okolicznościach niewyjaśnionych do dzisiaj. Nazywał się Dag Hammarskjold. Był szwedzkim dyplomatą, ekonomistą i prawnikiem, dla którego polityka była misją. O co walczą dzisiaj politycy, 50 lat po jego śmierci?

Pośród kłótni i szukania winnych, polscy politycy różnych opcji przypisują sobie zasługi przekonując wyborców, że wiele zrobili, lub że wiele zrobią. To, że zrobią, to także zasługa. Bo jakże inaczej? Wizja jest przed wyborami najważniejsza, a program, którego i tak większość wyborców nie czyta, gwarantuje, że źli dostaną po mordzie. "Łatwo obarczać odpowiedzialnością innych - mówił Hammarskjold na Uniwersytecie w Cambridge w 1958 roku - trudniej jest szukać przyczyn w granicach własnej odpowiedzialności". A w swoim pamiętniku napisał, że "przebaczenie jest odpowiedzią na dziecięce marzenia o cudzie, dzięki któremu to, co połamane staje się całością, a poplamione znowu jest czyste".

Odnoszę wrażenie, że niejednemu polskiemu politykowi chodzi o to, by połamać z trudem zbudowane mosty, by podzielić ludzi, by popsuć wysiłki innych i zburzyć budowle tylko dlatego, że nie on je budował. Dziecięcych marzeń sprzed lat nie można zrealizować w bójce na wysypisku śmieci. Wyciąganie brudów, szukanie haków, dyskredytowanie poprzez tanie, prześmiewcze chwyty - w takim szambie lubią się pluskać panowie w garniturach i panie polityczki. Ci z pierwszej linii.

O co się toczy przedwyborcza walka? O eliminację przeciwnika, czy o przyszłość Polski? Jeśli przeciwnik walczy z prawdą czyli z nami, jeśli nie chce przyznać, że jest zły - należy go obrzydzić społeczeństwu wszelkimi możliwymi sposobami. Siebie natomiast należy sfotografować z dzieckiem na ręku lub sfilmować podczas wizyty w kwiaciarni, by nie było wątpliwości, kto kocha dzieci i lubi kwiaty.

DEON.PL POLECA

Dag Hammarskjold, ten wybitny polityk, a zarazem pokorny chrześcijanin, laureat pokojowej Nagrody Nobla, który przez osiem ostatnich lat swojego życia pełnił funkcje sekretarza Generalnego ONZ, ubolewał nad taką polityką. Możemy wiele nauczyć się od niego. Miał wielki szacunek do słowa i uważał, że nadużywanie słów "podminowuje mosty i zatruwa źródła". Żywił głębokie przekonanie, że rezultat każdego wysiłku może być trwały i dobry jedynie, gdy kierują nim czyste i bezinteresowne zamiary. Ilu polityków i ekonomistów tak dzisiaj myśli i czyni?

W odnalezionych po jego śmierci tekstach możemy przeczytać zasady, jakimi kierował się w polityce. Wybrałem kilka z nich i kładę je na sercu wszystkim polskim politykom, by wir przedwyborczej walki nie odebrał im godności:

  • Wiele ważniejsze są motywy własnego zachowania niż zrozumienie przyczyn zachowania innych
  • Troska o opinię innej osoby jest ważniejsza niż troska o moją własną twarz
  • Jeśli walcząc o szlachetną sprawę, próbujesz coś ugrać dla siebie, nie możesz mieć nadziei na zwycięstwo

Przed wielu laty zapytałem jednego z polityków:

- Jak daleko chcesz brnąć w to, z czym się nie identyfikujesz?

- Póki patrząc w lustro, nie będzie mi się chciało rzygać, będę szedł dalej. A tobie nic do tego.

Dzisiaj nikt jego imienia nie pamięta. I on nie pamięta, o co walczył. Podobnie będzie z tymi, którzy zamiast troszczyć się o budowanie - burzą; zamiast myśleć o innych - próbują ugrać coś dla siebie; zamiast dbać o opinię przeciwnika - obrzucają się nawzajem błotem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

O co walczą politycy?
Komentarze (10)
J
ja
13 września 2011, 13:54
 Bardzo dobry tekst. Dziękuję.
13 września 2011, 13:48
Wszystko to co autor z takim trudem przedstawia jest oczywistościśą - po co więc O. Żmudzński się silić??? I polityka, i życie społeczne czy w wielu miejscach nawet zwykła egzystencja wyglądają tak, jakby to, co najbardziej oczywiste, było niechcący lub celowo zapomniane. Warto więc się silic. Dziekuję Ojcze Wojciechu za ten wyjątkowo dobry - i o świetnym człowieku - tekst.
BN
był niewygodny i zginął
12 września 2011, 23:32
W obecnej Polsce nie wygrał by chyba żadnych wyborów! Jakiez to smutne! ale prawdziwe - lecz był przygotowany na śmierć, zrobił swoje i odszedł. od 10 kwietnia 1953 do 18 września 1961 sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, przyczynił się do rozwiązania kryzysu sueskiego 1956. W czerwcu 1956 roku był gościem Międzynarodowych Targów Poznańskich, w czasie trwania których doszło do strajków robotniczych i krwawych starć ulicznych. Jako sekretarz ONZ zaprotestował przeciwko użyciu siły przez władze państwowe, które jednak nie wzięły pod uwagę jego protestu. Zginął w katastrofie lotniczej w dżungli pod Ndola w Rodezji Północnej (dziś Zambia). W latach 90. do jej spowodowania przyznał się południowoafrykański tzw. Instytut Morski, stanowiący ukrytą agendę tajnych służb RPA – samolot z Hammarskjöldem został ostrzelany i strącony przez samolot myśliwski.  Po śmierci Daga Hammarskjölda znaleziono w jego mieszkaniu nowojorskim rękopis Vägmärken (Drogowskazy). Wydano go w 1963 (wydanie polskie w 1967). W 1961 został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla - pośmiertnie
B
bart
12 września 2011, 20:59
 Wszystko to co autor z takim trudem przedstawia jest oczywistościśą - po co więc O. Żmudzński się silić???
Bogusław Płoszajczak
12 września 2011, 17:47
W obecnej Polsce nie wygrał by chyba żadnych wyborów! Jakiez to smutne!
J
Jabra
12 września 2011, 16:58
Wspomniany polityk, mógłby być mistrzem dla wielu naszych. Czy go znają i czytają? Teraz, z okazji rocznicy, na pewno będą jakieś publikacje również w języku polskim.
PD
przykład dawał życiem swym
12 września 2011, 12:56
Jedna z najbardziej uderzajacych maksym Hammarskjölda jest taka: Nigdy nie pozwolic, by powodzenie ukrywalo przed nami swa pustke, osiagniecia – swa znikomosc, zycie w trudzie – niechybnosc osamotnienia. I tak – miec w sobie bodziec do siegania wyzej: mękę duchową, ktora wynosi nas ponad nas samych. Nie rozgladaj sie dokola. I nie marz o przyszlosci: ona ci nie wroci tego, co przeminelo, ani nie zaspokoi innych marzen o szczesciu. Twoj obowiazek i twoja nagroda – przeznaczenie twoje – jest t u i t e r a z.
WR
wkrótce rocznica śmierci
12 września 2011, 12:45
Dzięki ogromne za przypomn.tego niezwykłego męża stanu, Polityka i Człowieka przez duże "C" Dag Hammarskjöld zginal 18 wrzesnia 1961 r. w katastrofie lotniczej /zamach/ nad polnocna Rodezja w Afryce, podczas przeprowadzania misji pokojowej zwiazanej z konfliktem w dawnym Kongo Belgijskim. Z gaszczu parnej dzungli, gdzie toczy sie walka o slawe, wladze i przywileje, wsrod gmatwaniny przeszkod, ktores i ty sam stwarzal, jest tylko jedna droga wyjscia: przyjac smierc. W aktowce Hammarskjölda znaleziono ksiazke filozofa Martina Bubera 4). Ja i Ty, nad ktorej tlumaczeniem pracowal. Znajdowal sie tam rowniez Nowy Testament, Psalterz i XIV-wieczne rozwazania mistyczne Tomasza a Kempis O nasladowaniu Chrystusa, oraz Statut ONZ.
T
Troll
12 września 2011, 10:42
Politycy jak zawsze walczą o intratne stołki w Sejmie i Senacie a program jest na dalszym miejscu.
L
link
12 września 2011, 09:21
<a href="http://fronda.pl/news/czytaj/tytul/o._jacek_prusak_wyjasnia,_ze_katolik_nie_moze_byc_czlonkiem_po_15357/strona/4">http://fronda.pl/news/czytaj/tytul/o._jacek_prusak_wyjasnia,_ze_katolik_nie_moze_byc_czlonkiem_po_15357/strona/4</a>