Obszerne choć ograniczone wyjaśnienia Białego Domu ws. tajnych dokumentów u Joe Bidena

Obszerne choć ograniczone wyjaśnienia Białego Domu ws. tajnych dokumentów u Joe Bidena
Wyjaśnienia Białego Domu ws. tajnych dokumentów u Joe Bidena (fot. PAP/EPA/Yuri Gripas/ABACA / POOL)
PAP / tk

Biały Dom przedstawił najbardziej obszerne - chociaż nadal ograniczone - wyjaśnienia, dlaczego wielokrotnie ujawniał tylko niekompletne informacje o tajnych dokumentach znalezionych w prywatnym biurze i domu prezydenta Joe Bidena. Krytykowali to nawet Demokraci – poinformowała telewizja CNN.

Biały Dom argumentował, że ze względu na wciąż trwające dochodzenie Departamentu Sprawiedliwości (DOJ) niektóre szczegóły nie mogą być obecnie publicznie ujawnione.

- Istnieje sprzeczność między ochroną i zabezpieczeniem integralności trwającego śledztwa, a publicznym udostępnianiem informacji z tym związanych - przekonywał cytowany we wtorek przez CNN Ian Sams, rzecznik biura doradcy Białego Domu. Zapowiadał, że w miarę jak DOJ, a teraz też specjalny prokurator, rozszerzą śledztwo w tej sprawie, niektóre informacje będą mogły być ujawniane.

- W każdym śledztwie, w miarę jak trwa dochodzenie, zwłaszcza takie, w którym ludzie są chętni do współpracy i pracują ręka w rękę z Departamentem, informacji będzie coraz więcej. To naturalna część każdego dochodzenia – zapewniał Sams.

DEON.PL POLECA

Według powołującego się na swoje źródła CNN, DOJ nie rekomendował Białemu Domowi, aby ograniczył zakres informacji, które mogą być publicznie ujawniane.

Tajne dokumenty znalezione u Joe Bidena

- Biały Dom spotkał się z krytyką, nawet ze strony niektórych Demokratów. Dotyczy ona tego co i kiedy ujawnił. Gdy początkowo dokumenty zostały znalezione w biurze Bidena, nie powiadomił, że w jego domu natrafiono na dodatkowe – informuje CNN.

- Biały Dom czekał również ponad 24 godziny, aby ujawnić, że w zeszłym tygodniu kolejne pięć stron oznaczonych jako tajne zostało znalezionych w domu Bidena w Delaware – podkreśliła CNN.

Jak przypomniała CNN tempo ujawniania materiałów wywołało pytania o strategię Białego Domu i doprowadziło do oskarżeń ze strony Republikanów, że administracja Bidena nie jest szczera. Republikanie zapowiedzieli zatem, że sami przeprowadzą śledztwo w tej sprawie.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Skomentuj artykuł

Obszerne choć ograniczone wyjaśnienia Białego Domu ws. tajnych dokumentów u Joe Bidena
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.