ONZ: W 2024 roku Ukraina i ukraińscy uchodźcy będą potrzebowali 4,2 mld dolarów pomocy humanitarnej

ONZ: W 2024 roku Ukraina i ukraińscy uchodźcy będą potrzebowali 4,2 mld dolarów pomocy humanitarnej
(Fot. PAP/EPA/KATERYNA KLOCHKO)
PAP/dm

W 2024 roku Ukraina, a także uchodźcy z tego kraju przebywający za granicą będą potrzebowali od donatorów pomocy humanitarnej o wartości 4,2 mld dolarów - poinformowało w poniedziałek Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA), którego szacunki przytoczyła agencja Reutera.

OCHA zaapelowała do darczyńców o wsparcie humanitarne w wysokości 3,1 mld dolarów dla około 8,5 mln Ukraińców pozostających w kraju, uznanych za grupę najbardziej potrzebującą pomocy, a także o kwotę 1,1 mld dolarów na rzecz ukraińskich uchodźców za granicą.

DEON.PL POLECA
Według danych OCHA w 2024 roku wsparcia z zewnątrz będzie potrzebować ogółem ponad 14,6 mln mieszkańców Ukrainy, czyli około 40 proc. populacji. Biuro ONZ szacuje, że w miejscowościach na linii frontu i na terenach Ukrainy okupowanych przez Rosję przebywa obecnie około 3,3 mln osób.

- Setki tysięcy dzieci żyją na linii frontu podczas wojny rosyjsko-ukraińskiej. Są one przerażone, straumatyzowane i pozbawione podstawowych potrzeb. Już sam ten fakt powinien skłonić nas do zrobienia wszystkiego, co w naszej mocy, aby dostarczyć Ukrainie więcej pomocy humanitarnej - zauważył Martin Griffiths, zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych i koordynator pomocy w sytuacjach kryzysowych, a także przewodniczący OCHA.

Inwazja Kremla na Ukrainę, rozpoczęta w lutym 2022 roku, zmusiła 6,3 mln mieszkańców tego państwa do ucieczki za granicę. Około 4 mln osób na terenie kraju to uchodźcy wewnętrzni. W tej grupie jest około 1 mln dzieci - przypominało Biuro, cytowane przez Reutersa.  

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski

Jak walczyć o swoje, nie doprowadzając do katastrofy

W jaki sposób myślą tyrani? Czy wszyscy są tacy sami? Jak zdobyć nad nimi przewagę, a potem rozbroić i pokonać? Czy lepiej ostro naciskać oponenta, a może...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

ONZ: W 2024 roku Ukraina i ukraińscy uchodźcy będą potrzebowali 4,2 mld dolarów pomocy humanitarnej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.