Opole i Wałbrzych połączy strefa ekonomiczna

Opole i Wałbrzych połączy strefa ekonomiczna
(fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / drr

Wicepremier Janusz Piechociński poinformował w sobotę w Opolu o rozszerzeniu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i przekształceniu jej w strefę opolsko-wałbrzyską. Zapowiedział też, że w woj. opolskim pojawi się duży inwestor branży motoryzacyjnej.

Na sobotniej konferencji prasowej, która odbyła się w Wydziale Budownictwa Politechniki Opolskiej, Piechociński poinformował, że rozszerzenie wałbrzyskiej strefy zostało już uzgodnione. - Trwają w tej chwili w moim resorcie prace, by przekształcić ją w opolsko-wałbrzyską strefę ekonomiczną - powiedział wicepremier i minister gospodarki. Dodał, że odpowiedzialna za to jest podsekretarz stanu w ministerstwie gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik.

Marszałek woj. opolskiego Józef Sebesta doprecyzował, że Opolszczyzna ma wejść do strefy udziałami. - Będziemy starali się wejść aportami z poziomu samorządu województwa, ale zapraszam też do tego inne opolskie samorządy. Już są takie, które wcześniej stały się udziałowcami tej strefy - choćby gmina Prudnik" - powiedział Sebesta. - "Liczymy, że aby mieć realny wpływ wraz ze Skarbem Państwa na decyzje organów spółki, jaką jest strefa, musimy wejść z aportem w kwocie około 17-18 mln złotych.

Sebesta dodał, że województwo chce mieć swoich przedstawicieli w radzie i zarządzie strefy; zapowiedział też, że włączenie się woj. opolskiego do spółki ma nastąpić do jesieni tego roku. O terenach, które strefa obejmie nie poinformował.

DEON.PL POLECA


Wicepremier Janusz Piechociński dodał, że liczy, iż stworzenie opolsko-wałbrzyskiej strefy ekonomicznej, da "dodatkowy impuls" strefie katowickiej. - Chciałbym stworzyć swoistą rywalizację między tymi strefami -  stwierdził Piechociński. Zapowiedział też kontynuację proponowanych przez siebie w grudniu rozmów na temat dalszego funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych. Rozmowy mają zmierzać - w jego przekonaniu - do wprowadzenia jeszcze w tym roku zmian ustawowych, gwarantujących wydłużenie działalności stref do 2025 lub 2026 r.

Co do zapowiedzianej na sobotniej konferencji inwestycji firmy z branży motoryzacyjnej w woj.opolskim Janusz Piechociński podał jedynie, że ma ona zainwestować "w przestrzeni miasta Opola i okolic" oraz stworzyć "wiele" miejsc pracy. Nie chciał potwierdzić ani tego, czy inwestor pojawi się w Opolu jeszcze w tym roku, ani odpowiedzieć na pytanie, czy chodzi o duży amerykański koncern produkujący nowoczesne quady. Według nieoficjalnych ciągle informacji - ma on zainwestować w Opolu przy ul. Wspólnej na 12-hektarowej działce wchodzącej w skład Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i zatrudnić na początku ok. 500 osób.

- Nic więcej nie powiem, bo trwają w tej sprawie bardzo intensywne prace, ale to jest już przesądzone - uciął pytania dziennikarzy Piechociński. Dodał, że sygnalizował już wcześniej, iż "w roku 2013 będą dobre informacje dla sektora motoryzacyjnego".

Piechociński mówił też na konferencji o tym, że nigdy tak mocno, jak obecnie, nie było zadłużone państwo polskie. - Ale na tle południa Europy nasze warunki i stabilność są bardzo dobre, a agencje ratingowe podnoszą nam oceny - przekonywał.

Dodał też, że bardzo mocno zadłużone są również polskie samorządy - zwłaszcza 18 z 20 największych miast, m.in. te które organizowały Euro i stabilizowały swoje budżety sprzedażą majątku.

- W rządzie toczy się dyskusja, nie tylko między wicepremierem gospodarki i finansów, w jaki sposób zaliczać nie tylko w statystyce, ale i myśleniu te zobowiązania samorządów, bo przecież to nie były środki na przejedzenie, a na zainwestowanie - mówił Piechociński. Stwierdził, że po zakończeniu tej dyskusji ma być przedstawione bardziej elastyczne podejście do kwestii zadłużenia samorządów.

Po konferencji prasowej wicepremier wygłosił wykład pt. "Kapitał Ludzki - wykształcenie czynnikiem wzrostu gospodarczego" dla studentów Wydziału Budownictwa Politechniki Opolskiej. Po południu weźmie udział w spotkaniu z członkami PSL oraz w XIII Gali Biznesu i rozstrzygnięciu konkursu Firma Roku 2012, który jest organizowany przez Izbę Gospodarczą Śląsk i Fundację Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Opole i Wałbrzych połączy strefa ekonomiczna
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.