Otwarcie granic i Rosja tematami rozmów szefów MSZ Polski i państw bałtyckich

Otwarcie granic i Rosja tematami rozmów szefów MSZ Polski i państw bałtyckich
(fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / kk

Otwarcie granic, współpraca po pandemii koronawirusa, polityka Rosji i upamiętnienie ofiar okupacji sowieckiej, a także przygotowania do rozmów ministrów spraw zagranicznych UE były tematami rozmów szefów MSZ Polski, Litwy, Łotwy i Estonii w poniedziałek w Wilnie.

Po rozmowach w gronie państw bałtyckich i Polski szefowie MSZ złożyli kwiaty w Wilnie pod Pomnikiem Ofiar Okupacji Sowieckiej w związku z obchodzonym na Litwie 14 czerwca Dniem Żałoby i Nadziei. Jest to święto upamiętniające pierwsze wywózki zorganizowane przez NKWD w 1941 r. po włączeniu Litwy do ZSRR.

Czaputowicz wśród tematów rozmów wymienił kwestie historyczne, w tym ofiary okupacji sowieckiej. "Musimy pamiętać i wspominać o rocznicy deportacji na Syberię, to było bardzo bolesne wydarzenie dla naszych narodów" - powiedział.

Rozmowy z udziałem państw bałtyckich - jak poinformował - dotyczyły także bieżącej agendy unijnej. W tym kontekście wspomniał o jednolitym stanowisku wobec utrzymania tradycyjnych polityk UE, takich jak polityka spójności i Wspólna Polityka Rolna.

Szef polskiego resortu dyplomacji wyraził zadowolenie ze znoszenia restrykcji i wznawiania możliwości przemieszczania się obywateli państw członkowskich w ramach strefy Schengen. Podczas spotkania z dziennikarzami chwalił decyzję o otwarciu granic oraz wcześniejsze wprowadzenie restrykcji.

"Mamy te rezultaty dobre, oczywiście każdy by chciał, żeby było jeszcze lepiej" - mówił.

Zapewnił, że obecne ogniska koronawirusa w Polsce są pod kontrolą. "Myślę też, że w najbliższym czasie Polacy w miarę dalszego stabilizowania się sytuacji będą mogli przyjeżdżać do państw sąsiednich, bezpiecznych, bliskich nam" - dodawał.

Czaputowicz nawiązał także do poniedziałkowych rozmów ministrów spraw zagranicznych w formie wideokonferencji z Wilna, w których uczestniczyć będą czterej ministrowie Litwy, Polski, Łotwy i Estonii. Tematem wideokonferencji będą - jak zapowiedział - relacje transatlantyckie, a w konsultacjach weźmie udział sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

Szef MSZ zapewniał, że kraje bałtyckie będą chciały podnieść temat dalszego rozwoju Partnerstwa Wschodniego, a także wspólnego podejścia do polityki rosyjskiej, która - jak oceniał - jest zagrożeniem nie tylko dla regionu, ale i całej Europy.

Krytykował Rosję za próby reinterpretowania historii, w tym kwestionowanie paktu Ribbentrop-Mołotow. "Musimy tutaj być jednoznaczni, razem stawić czoła ciągłej narracji rosyjskiej dotyczącej historii" - zaapelował Czaputowicz.

Z kolei szef MSZ Litwy Linas Linkeviczius poinformował o włączeniu Polski do strefy swobodnego przemieszczania się utworzonej przez państwa bałtyckie. Podkreślał przy tym bliskość geograficzną i społeczną wszystkich czterech państw.

Zdaniem Linkevicziusa współpraca na tym polu może być przykładem dla całej strefy Schengen.

Szef litewskiego MSZ podobnie jak Czaputowicz podkreślił konieczność walki z rosyjską dezinformacją.

Nawiązując do rozmów szefów MSZ państw UE, zaakcentował on utrzymanie dobrych relacji transatlantyckich i przekonywał, że priorytetem zarówno krajów bałtyckich i Polski jest utrzymanie bezpieczeństwa w regionie.

Wśród ważnych tematów rozmów szefów MSZ krajów Wspólnoty wymienił także negocjacje unijnego budżetu i kształt funduszu odbudowy oraz ocenił, że państwa bałtyckie i Polska mają "praktycznie identyczne" stanowisko we wspomnianych kwestiach.

Minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkeviczs ocenił, że swobodne przemieszczanie się w rejonie Morza Bałtyckiego działa bardzo dobrze i przećwiczone zostały mechanizmy bezpieczeństwa, które - jego zdaniem - mogą zostać wykorzystane przez całą UE w strefie Schengen. Wyraził także nadzieję na otwarcie od początku lipca granic zewnętrznych UE.

Nawiązywał także do obchodzonego na Litwie Dnia Żałoby i Nadziei, krytykując w tym kontekście rosyjskie próby "przepisywania historii". Zaznaczył, że Łotwa będzie na arenie międzynarodowej przypominać, że sowiecka agresja na Polskę była wynikiem podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow.

Zdaniem Rinkeviczsa na próby reinterpretacji historii przez Rosję wpływa bieżąca sytuacja polityczna w Moskwie. Państwa bałtyckie i Polska będą wspierać własną narrację historyczną w tym zakresie - zapewnił.

Także szef MSZ Estonii Urmas Reinsalu krytykował Rosję za "fałszywą narrację historyczną" i podkreślał, że państwa bałtyckie będą domagać się prawdy o ofiarach represji sowieckich.

W kontekście otwierania granic ocenił model "bańki podróżniczej" między państwami bałtyckimi i Polską jako wzorcowy dla całej strefy Schengen. Jednocześnie Reinsalu zwrócił uwagę, że każde państwo członkowskie podejmuje suwerenne decyzje dotyczące restrykcji wprowadzanych w wyniku pandemii oraz znoszenia obostrzeń.

Podobnie jak szef polskiego resortu dyplomacji zapowiedział podniesienie tematu rozwoju Partnerstwa Wschodniego na forum rozmów szefów MSZ państw UE.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Otwarcie granic i Rosja tematami rozmów szefów MSZ Polski i państw bałtyckich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.