Para prezydencka złożyła życzenia obchodzącym Boże Narodzenie wg kalendarza juliańskiego

Para prezydencka złożyła życzenia obchodzącym Boże Narodzenie wg kalendarza juliańskiego
Para prezydencka RP - fot. www.youtube.com
PAP / pzk

Para prezydencka złożyła życzenia prawosławnym i wiernym innych Kościołów wschodnich w Polsce, którzy Boże Narodzenie obchodzą według kalendarza juliańskiego. W sobotę przypada wigilia Bożego Narodzenia według tego kalendarza.

Życzenia prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser–Dudy zostały w sobotę opublikowane na oficjalnej stronie internetowej urzędu Prezydenta RP. „Z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego życzymy pomyślności, zdrowia i pojednania wszystkim gromadzącym się w tych dniach wokół Jego żłóbka. Życzymy wiele radości ze wspólnego przeżywania tego wyjątkowego czasu w atmosferze rodzinnego ciepła, zrozumienia i wzajemnego szacunku” – napisali.

„Niech Dobra Nowina o Jezusie Chrystusie ukoi troski, doda sił i napełni państwa serca prawdziwą nadzieją na przyszłość. Niech wyjątkowe spotkania przy świątecznym stole, najpiękniejsze życzenia i niepowtarzalny nastrój Świąt Bożego Narodzenia umocnią łączące państwa więzi, jednocząc w harmonii całą wspólnotę wiernych” – podkreśliła para prezydencka. Skierowała też życzenia „pomyślności, szczęścia i pokoju na rozpoczynający się 2024 rok”. „Życzymy państwu spełnienia marzeń, realizacji planów oraz owocnej pracy dla dobra państwa wspólnot i całej naszej Rzeczypospolitej” – dodali prezydent z małżonką.

DEON.PL POLECA


W sobotę przypada wigilia Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego, czyli według tzw. starego stylu. W tym terminie, czyli trzynaście dni po katolikach, święta obchodzą wierni Kościoła prawosławnego i staroobrzędowcy.
Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego obchodzili dotąd również grekokatolicy w Polsce. Obecnie – decyzją hierarchów tego Kościoła – formalnie używa on w życiu liturgicznym kalendarza gregoriańskiego i Boże Narodzenie było przez ten Kościół obchodzone już w tym samym terminie, co w Kościele katolickim.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Każdego roku w Boże Narodzenie słuchamy o narodzeniu Jezusa, który przyszedł "do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli" (J 1,11). To dla nas Bóg stał się człowiekiem. Żeby z otwartością i na stałe zaprosić...

Skomentuj artykuł

Para prezydencka złożyła życzenia obchodzącym Boże Narodzenie wg kalendarza juliańskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.