Partie centrowe i konserwatywne wygrały wybory parlamentarne we Włoszech

Partie centrowe i konserwatywne wygrały wybory parlamentarne we Włoszech
Giorgia Meloni, szefowa partii Bracia Włosi, typowana na przyszłą premier Włoch (fot. ETTORE FERRARI/ANSA/EPA/PAP)
PAP/mk

Niedzielne wybory parlamentarne we Włoszech wygrały ugrupowania centroprawicowe, zdobywając około 43 proc. głosów. Największe poparcie - głos co czwartego wyborcy - zyskała partia Bracia Włosi (Fratelli d'Italia). Stojąca na jej czele Giorgia Meloni będzie prawdopodobnie pierwszą w historii Włoch kobietą na stanowisku premiera kraju.

Włoski blok centroprawicy na czele z partią Bracia Włosi Giorgii Meloni otrzymał około 43 procent głosów w niedzielnych wyborach parlamentarnych, a centrolewica 26 procent- takie cząstkowe wyniki podały po północy telewizja RAI i stacja SkyTG24.

Bracia Włosi będą pierwszą partią w Izbie Deputowanych i Senacie. Ugrupowanie to otrzymało około 24-25 procent głosów.

Na drugim miejscu jest centrolewicowa Partia Demokratyczna z wynikiem około 19-20 procent głosów.

Ruch Pięciu Gwiazd uzyskał od 15 do 16 procent głosów.

Kolejne miejsca zajmują sojusznicy Braci Włochów: Liga Matteo Salviniego i Forza Italia Silvio Berlusconiego z wynikami około 8 procent.

Spektakularną porażkę poniósł szef dyplomacji Luigi Di Maio, który latem odszedł z Ruchu Pięciu Gwiazd i stworzył formację pod nazwą Obywatelskie Zaangażowanie. Otrzymał 0,7 procent głosów i nie wejdzie do parlamentu.

Frekwencja wyniosła 63,8 procent- poinformowała minister spraw wewnętrznych Luciana Lamorgese. Oznacza to spadek o około 9 punktów procentowych w porównaniu z poprzednimi wyborami parlamentarnymi 2018 roku. Po raz pierwszy w historii Republiki frekwencja wyniosła mniej niż 70 procent- odnotowano na portalu dziennika "Corriere della Sera".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Dobiecki

O czym nie mówi się głośno?

Kto odpowiada za śmierć 150 tysięcy Amerykanów? Komu grozi wojna domowa, a gdzie żyje się jak w więzieniu? Który region świata jest bardziej skomplikowany niż montaż mebli z Ikei?...

Skomentuj artykuł

Partie centrowe i konserwatywne wygrały wybory parlamentarne we Włoszech
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.